Zničující import

Projekt Zničující import ukazuje na příkladu dovozu plodin ze zemí Latinské Ameriky fungování globálního potravinového systému se zvláštním zaměřením na českou roli v něm. Série reportáží a rozhovorů s experty odhalují podíl českého konzumenta na ekologických krizích odehrávajících se na vzdálených kontinentech, které s námi zdánlivě nesouvisí. Poukazuje tak na provázanost současného globálního trhu s potravinami, ale také na to, že je možné podobu tohoto systému svou politickou a občanskou aktivitou ve Střední Evropě významně ovlivnit. Série Zničující import vznikla za podpory nadace Rosa-Luxemburg-Stiftung.

 

Články

Jak funguje globální trh s potravinami? Na to odpovídá naše série Zničující import

Proč dovážíme přes celou planetu ovoce a další plodiny, které umíme sami vypěstovat? Jak vypadá práce na latinskoamerických plantážích a co znamená „začarovaný kruh jedu“? Podívejte se na animované video k sérii textů Zničující import.

Absurdní logika trhu s potravinami. Proč dovážíme z jiných kontinentů ovoce, které pěstujeme i u nás?

V posledním ze série článků Zničující import, v nichž mapujeme český podíl na destrukci ekosystémů a rurálních společností v Latinské Americe, se zaměřujeme na ovoce pocházející z jihoamerických zemí.

V důsledku potravinové eroze mizí rozmanitost potravin, které konzumujeme, říká profesorka Bombardi

Profesorka Larissa Mies Bombardi se svými kolegy zmapovala zničující vliv pesticidů na brazilské zemědělství, přírodu a společnost. Ve své rodné zemi je kvůli tomu teď nevítanou osobou.

Konflikty o vodu a nedůstojná práce. Odvrácená strana valentýnských růží z Ekvádoru

Ve třetím dílu série článků Zničující import, v níž mapujeme českou stopu na destrukci ekosystémů a rurální společnosti v Latinské Americe, se zaměřujeme na širší souvislosti dovozu růží z Ekvádoru i na jeho lokální alternativu.

Potravinový závod ke dnu. Skutečná cena levných banánů v českých supermarketech

V druhém dílu série Zničující import, v níž mapujeme českou stopu na destrukci ekosystémů a rurálních komunit v Latinské Americe, se zaměřujeme na ekvádorské banánové plantáže.

Sebevraždy, pesticidy a superplevel. Brazilská sója zakletá v jedovatém kruhu

Představujeme první díl série článků Zničující import, v níž budeme mapovat českou stopu na destrukci ekosystémů a rurální společnosti v Latinské Americe. Tento článek se zaměří na produkci sóji.

Mezi neoliberální stravou a obezitou existuje kauzální vztah, říká expert na stravování

S profesorem Gerardem Oterem jsme hovořili o dopadech globalizace na stravování, o jeho termínu neoliberální strava i o tom, jak trh s potravinami proměnila smlouva NAFTA.