Fotoreportáž: Antifašisté a antifašistky opět přečíslili setkání Kotlebovců, tentokrát v Senici

Demonstrace antifašistů, kteří protestují na předvolebních mítincích Ľudové strany Naše Slovensko, mohou mít pozitivní vyústění: vzájemnou diskuzi obou táborů.

Už ve dvě odpoledne stálo v úterý 28. ledna na náměstí v Senici několik dodávek s logem ĽSNS a parta bedňáků připravovala světla a ozvučení pro předvolební mítink slovenských neofašistů. Z restaurace na náměstí je zvědavě pozorovala dvojice číšníků a jejich starší kamarád. „Tam je bytovka, tam se určitě Kotleba půjde podívat, však já mu fandím,“ hlásí starší kamarád při odchodu. Podle asi padesátiletého číšníka z restaurace je zde podpora Kotlebovců velká. „Všichni mladí jsou na jejich straně,“ říká. Důvodem podle něj je, že vystupují nejostřeji proti politice „blázna Fica a jeho party“. K politikům kolem Roberta Fica je sám krajně skeptický. „Nestaví dálnice, z důchodů se nedá žít a já se snad důchodu ani nedožiju,“ vyjmenovaná problémy současného Slovenska. Uznání má číšník ale i pro prezidentku Zuzanu Čaputovou, protože se „umí postavit vládě, je právnička a není s nimi spojená“, což se prý nedá říct o bývalém prezidentovi Andreji Kiskovi.

Kotlebovci jako jediná skutečná opozice

Kampaň před parlamentními volbami na Slovensku vrcholí ve stejné době jako soud s vrahy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Tato vražda před dvěma roky vyvolala obrovské protesty po celé zemi a nakonec vedla i k rezignaci tehdejšího premiéra Roberta Fica ze strany SMER. Do vraždy jsou zapojení lidé z nejvyšších pater byznysu, politiky a justice a Slovenskem otřásá také série odposlechů vrcholných představitelů státu, kteří mezi sebou mluví jako mafiáni.

Někteří Kotlebovi příznivci se dávali do řeči s odpůrci a diskutovali s nimi.

Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) se přitom stylizuje do role největších opozičníků proti stávajícím pořádkům a zkorumpované vládě. Poslední preference před uzavřením moratoria na zveřejňování výzkumů ukazovaly posilování neofašistické ĽSNS, vládní SMER byl naopak na ústupu. Někteří komentátoři mluví i o možném volebním vítězství Kotlebovců, pokud bude SMER pokračovat v propadu. Demokratická opozice je totiž rozdrobená.

Kotlebovci jsou si nálady na Slovensku dobře vědomi, stejně tak jsou si toho vědomi ale i antifašisticky orientovaní aktivisté a opoziční strany, zejména pak Progresivné Slovensko / Spolu, spojené se vzedmutím občanské společnosti po vraždě Jána Kuciaka a se zvolením Zuzany Čaputové slovenskou prezidentkou. Proti všem předvolebním setkáním  ĽSNS se tak organizují nenásilné antifašistické protesty. V Levoči se protestujícím podařilo Kotlebovce přečíslit a prakticky přerušit jejich mítink. A o totéž se chtěli pokusit i v západoslovenské Senici.

Antifašisté, fašisté a sociální problémy

V deštivém dni bylo od začátku akce Kotlebovců jasné, že antifašistická opozice je opět minimálně dvakrát početnější. Přeškrtnuté hákové kříže, vlajka Antify, duhová vlajka a desítky piketů s antifašistickými hesly tak paradoxně vytvářely kulisu předvolebního mítinku ĽSNS. Davy od sebe oddělovali policisté z antikonfliktního týmu a několik členů ochranky ĽSNS. Přesto od sebe obě skupiny nebyly striktně oddělené a skupinka Romů například v klidu prošla davem Kotlebových příznivců a až pak se připojila k antifašistické demonstraci. Hodně lidí, kteří se přišli na Kotlebovce podívat zblízka, navíc nejspíš bylo z opačného tábora. „Před dvěma lety jste tady chodili v mikinách Thor Steiner,“ navážel se do policistů asi čtyřicetiletý muž, který přitom demonstraci trávil v davu Kotlebových příznivců.

„Fašisti, fašisti!“ přivítal dav odpůrců představitele ĽSNS. Protidemonstrantům se podařilo zaujmout velkou část pozornosti řečníků i příznivců ĽSNS, kteří se k nim neustále odkazovali. Jinak ale byla rétorika ĽSNS, jehož členové a příznivci ještě před pár lety pochodovali v uniformách prohitlerovské Hlinkovy gardy, jako vyměněná. Kromě častých výpadů proti antifašistické akci se řečníci věnovali výhradně sociálním otázkám. Kritizovali nákupy zbraní za miliardy eur, aféru s předraženým webem Slovensko.sk, spojení vlády s Pentou a dalšími oligarchickými strukturami, a věnovali se nekvalitním potravinám i nízkým důchodům. Nejdelší projev měl Milan Mazurek, který byl slovenským soudem odsouzen za hanobení rasy a národa a zbaven poslaneckého mandátu. Ten taky sklidil největší aplaus od příznivců ĽSNS i nejsilnější reakci odpůrců.

Nakonec přišel i dialog

Nakonec to Kotlebovci vzdali. Jejich příznivci se velmi rychle vytratili a na náměstí v Senici zůstali jen antifašisté a antifašistky. Někteří Kotlebovi příznivci se dávali do řeči s odpůrci a diskutovali s nimi. „Můžou si v klidu promluvit,“ glosoval jedno takové setkání starší policista dohlížející na akci na pořádek. „Žádná migrace na Slovensko není,“ oponoval jeden muž druhému, přičemž jeden měl na odznaku dvojitý kříž, znak ĽSNS, zatímco druhý měl odznak s přeškrtnutým znakem ĽSNS.

ĽSNS plánuje objet celé Slovensko, a totéž plánují i odpůrci. Na každý mítink Kotlebovců bude reagovat antifašistická scéna. Význam to má minimálně ten, že řada lidí, jak se ukázalo i v Senici, sdílí dost podobné názory na současnou slovenskou vládu, ale neví o jiné než kotlebovské opozici. Rychlost, s jakou představitelé Kotlebovců zmizeli, a následná diskuze jejich příznivců s jejich odpůrci dokázala možná narušit důvěru v jedinou pravou národní, křesťanskou a sociální opozici. V okresu Senica získal Kotleba v prvním kole prezidentských voleb minulý rok 13 procent hlasů, i tady ale s převahou zvítězila Čaputová. Existuje velká šance, že reakce na růst preferencí Kotlebovců přinese i tentokrát výsledky.

 

Čtěte dále