Místo svolávání k modlitbě zněla z tureckých mešit slavná revoluční píseň Bella Ciao

Obyvatelé na západě Turecka v provincii İzmir zažili velké překvapení, když místo obvyklého svolávání k modlitbě zazněla hned z několika minaretů partyzánská píseň a revoluční hymna italského levicového hnutí.

Místo tradičního svolávání k modlitbě se hned z několika minaretů mešit na západě Turecka ozvala italská revoluční píseň Bella Ciao. Turecká provládní média tento incident prohlásila za provokaci a náboženské autority zahájily jeho vyšetřování. Už včera byla údajně zadržena podezřelá žena, která je vyšetřována pro „urážku náboženských hodnot“, jak uvedla státní tisková kancelář Anadolu.

Ředitel nejvyššího náboženského úřadu v zemi Ali Erbaş také uvedl, že úřady vyšetřují i osoby na sociálních sítích, které s incidentem vyjádřily souhlas či sdílely videa z incidentu. Ředitelství pro náboženské záležitosti údajně podá na všechny trestní oznámení, protože píseň vysílaná z minaretů „hluboce zranila všechny muslimy během svatého měsíce Ramadánu“.

Obyčejně z tlampačů na minaretech zní pětkrát denně svolávání k modlitbě, takzvaný azán, v němž zaznívá známá fráze „Alláhu akbar“, tedy „Bůh je veliký“. Proto revoluční píseň Turky doslova šokovala. Zazněla přitom ve zjevné orientální úpravě s použitím tradičních tureckých nástrojů a hlasové ornamentace.

Někdy v mešitách k modlitbě svolává osobně takzvaný muezzin, většinou už jde ale o automatizované nahrávky, a je tak možné se do systému nabourat. K sabotáži se zatím nikdo nepřihlásil.

Na tureckém Twitteru se záznamy ze zvláštního svolávání k modlitbě virálně šíří. „To všechno začal imám z Konye, který zazpíval v televizi píseň Tamirci Çırağı,“ napsal jeden z uživatelů na Twitteru a odkazoval tak na situaci, kdy si nedávno popularitu v Turecku získal imám (náboženský představitel), který během svého televizního vystoupení začal zpívat v Turecku známou levicovou píseň „Mechanikův učeň“.

Podobné případy zjevně ukazují, že levicově smýšlející Turci cítí potřebu vyjádřit symbolicky odpor vůči vládě Recepa Erdoğana, jehož autoritářské tendence během pandemie koronaviru a karanténních opatření podle mnohých komentátorů ještě posílily.

Mešity v Turecku také v posledních týdnech z minaretů denně opakují kapitoly z Koránu, aby údajně „pozdvihly morálku během koronavirové pandemie“.

Čtěte dále