Mostecko Alarm

Redakce Alarmu rozjíždí svou první regionální redakci. Jejím sídlem je severočeský Most.

Mostecko je region výrazně zasažený těžkým průmyslem. Jsou tady povrchové uhelné doly a na ně navázané teplárny, elektrárny a chemický průmysl. V osmdesátých let bylo Mostecko nejvíce znečištěným regionem v tehdejším Československu a s tímto dědictvím se potýká dodnes. Stejně tak je ale také regionem s výraznými ekonomickými problémy, obchodem s chudobou, který výrazně ovlivňuje zdejší bytovou situaci, a v neposlední řadě je to také město známé velkým napětím mezi romskou a většinovou populací.

Jedním ze způsobů, jak je možné tuto situaci postupně měnit, je zlepšení informování o každodenních událostech, které můžeme v tomto regionu pozorovat. Regionální redakce by měla být informačním servisem pro všechny obyvatele tohoto regionu, kteří dlouhodobě usilují o změnu a přejí si Mostecko jako příjemné místo pro život.

 

Články

Jak uživit kulturu v regionech? Záznam debaty z divadelního festivalu PřeMostění

Jak zajistit, aby živá kultura v regionech byla schopná přežít? Alarm Mostecko ve spolupráci s divadelním festivalem PřeMostění uspořádal debatu o tom, jak je to s penězi a politikou v kulturní sféře.

Je v Mostě vůbec ještě něco kromě divadla a knihovny? Letos alespoň vyroste u jezera plastová Eiffelovka

Vedení města v Mostě podporuje jen základní městskou kulturní infrastrukturu a vlastní masové akce. Bez rozmanitosti ale tak v Mostě vzniká poněkud monokulturní prostředí.

O sorele, šedesátkách a o výstavbě města Most

Druhý díl podcastu Baráky v ohrožení o tom, k čemu jsou městští architekti, jak to vypadalo s architektonickou praxí v šedesátých letech a hlavně o výstavbě nového města Mostu a o jeho urbanistickém řešení.

„Umělci sami chtějí expandovat do regionů,“ říká galerista Luděk Prošek

Galerie Bunkr má ambici v Mostě prezentovat to nejkvalitnější současné výtvarné umění. O tom, jaké to je dostávat progresivní umění do okrajového regionu, s galeristou Luďkem Proškem.

„Co když je to poprvé?“ slogan letošního ročníku PřeMostění vybízí k očekáváním

Festival amatérského divadla PřeMostění do Mostu letos opět přitáhl divadelní komunitu. Během pěti dnů se na festivalu setkali divadelní odborníci, amatérské soubory i mostečtí návštěvníci.

Radnice plánuje architektonickou soutěž na rozvoj centra města. Již jednou ale byla obdobná soutěž zrušena

Mostecká radnice připravuje mezinárodní soutěžní dialog na rozvoj centra města. Jedná se už o druhou architektonickou soutěž, která má přinést urbanistické řešení rozvoje centra města.

Začíná mostecký divadelní festival PřeMostění. Kromě představení lze navštívit také koncerty a přednášky

Od 3. do 7. dubna bude probíhat 14. ročník divadelního festivalu PřeMostění, v jehož rámci lze navštívit kromě divadelních představení i další kulturní program.

Ať je chudý kraj ještě chudším? Návrh na nové rozpočtové určení daní škodí Ústeckému kraji

Asociace krajů navrhuje změnit rozpočtové určení daní – přestože se zaštiťuje slovy jako „spravedlnost“ a „objektivita“, Ústecký kraj, který je zcela objektivně znevýhodněný, změna poškodí.

„Vždycky říkali, že courám z jedné strany do druhé,“ říká mostecká politička Alena Dernerová

Rozhovor s Alenou Dernerovou, jednou z nejvýraznějších tváří mostecké politiky, o jejím politickém kompasu i o tématu plánované rekonstrukce Kulturního domu Repre.