Mostecko Alarm

Redakce Alarmu rozjíždí svou první regionální redakci. Jejím sídlem je severočeský Most.

Mostecko je region výrazně zasažený těžkým průmyslem. Jsou tady povrchové uhelné doly a na ně navázané teplárny, elektrárny a chemický průmysl. V osmdesátých let bylo Mostecko nejvíce znečištěným regionem v tehdejším Československu a s tímto dědictvím se potýká dodnes. Stejně tak je ale také regionem s výraznými ekonomickými problémy, obchodem s chudobou, který výrazně ovlivňuje zdejší bytovou situaci, a v neposlední řadě je to také město známé velkým napětím mezi romskou a většinovou populací.

Jedním ze způsobů, jak je možné tuto situaci postupně měnit, je zlepšení informování o každodenních událostech, které můžeme v tomto regionu pozorovat. Regionální redakce by měla být informačním servisem pro všechny obyvatele tohoto regionu, kteří dlouhodobě usilují o změnu a přejí si Mostecko jako příjemné místo pro život.

 

Články

Radnice odstranila z parku texty o zboření starého Mostu. Básně podle primátora narušovaly „dobrou náladu“

V rámci rekonstrukce parku Střed vznikly betonové lavice s vyrytými verši od mostecké básnířky Evy Oubramové. Pět textů ale bylo na impulz vedení města zakryto – dle primátora byly příliš depresivní.

Policejní razie ve Stovkách? I veřejné promítání Lvího krále by mělo větší efekt na sociální situaci v Mostě

V mosteckých sociálně vyloučených lokalitách probíhají dvakrát měsíčně policejní razie. Krok zcela odtržený od jakéhokoliv odborného zdůvodnění jen pomáhá eskalovat napětí mezi mosteckými obyvateli.

Jaké to je být památkářem v severních Čechách?

Ve třetím díle podcastu Baráky v ohrožení se s pedagogem a památkářem Martinem Zubíkem vydáváme na cestu za poznáním moderní architektury a památkové péče v severních Čechách.

„Lidé věděli, že privatizace MUS probíhá podivně – věřili ale, že pomůže rozvinout region,“ říká ekonom Myant

Rozhovor s ekonomem Martinem Myantem o jedné z nejvýraznějších korupčních afér devadesátých let – o vytunelování Mostecké uhelné společnosti – i o důsledcích kauzy pro mostecký region.

V Mostě se centrum města oživí uzavřením navštěvované kavárny. Povzdech kavárenského povaleče

Magistrát dal výpověď z nájmu nepohodlné kavárnici – senioři přijdou o čtenářský klub, studenti o prostor, kde prezentovat svou literární tvorbu, autoři o místo křtů hudebních alb a knih. A já o kafe.

Hudba na Mostecké slavnosti za téměř 4 miliony. Necelá čtvrtina půjde pro kapelu Divokej Bill

Letošní Mostecká slavnost bude větší než obvykle. V hudebním programu vystoupí více než 28 hudebních interpretů včetně rockové kapely Divokej Bill – ta obdrží rekordní honorář 847 tisíc korun.

Kavárně, která propojuje místní komunitní život, hrozí zavření. Magistrát The Most Café náhle vypověděl nájem

Radnice vypověděla nájem kavárně The Most Café. Neformální centrum místního komunitního života tak pravděpodobně zanikne. Radnice své rozhodnutí odůvodnila tím, že potřebuje pronajímaný prostor prázdný.

Stěhování mosteckého kostela jako československý vesmírný program. Byl Most technokratickou utopií?

Proč se utopická vize Mostu rychle změnila v dystopickou realitu? Jaký druh kritiky poprvé zpochybnil dříve nevyvratitelné ekonomické argumenty, které hnaly celý projekt mostecké těžby uhlí?

„Zbývá jediné a to je vyvlastnění,“ říká místostarostka Hellmichová o řešení zdevastovaných domů v Janově

Rozhovor s litvínovskou místostarostkou Květuší Hellmichovou o tom, proč jsou některé domy na sídlišti Janov zpustlé a jak nastalou situaci řešit.