Mostecko Alarm

Redakce Alarmu rozjíždí svou první regionální redakci. Jejím sídlem je severočeský Most.

Mostecko je region výrazně zasažený těžkým průmyslem. Jsou tady povrchové uhelné doly a na ně navázané teplárny, elektrárny a chemický průmysl. V osmdesátých let bylo Mostecko nejvíce znečištěným regionem v tehdejším Československu a s tímto dědictvím se potýká dodnes. Stejně tak je ale také regionem s výraznými ekonomickými problémy, obchodem s chudobou, který výrazně ovlivňuje zdejší bytovou situaci, a v neposlední řadě je to také město známé velkým napětím mezi romskou a většinovou populací.

Jedním ze způsobů, jak je možné tuto situaci postupně měnit, je zlepšení informování o každodenních událostech, které můžeme v tomto regionu pozorovat. Regionální redakce by měla být informačním servisem pro všechny obyvatele tohoto regionu, kteří dlouhodobě usilují o změnu a přejí si Mostecko jako příjemné místo pro život.

 

Články

Je na kvalitní opravu Repre už pozdě? Proběhla demonstrace proti plánované rekonstrukci kulturního domu

V úterý 27. února proběhla demonstrace proti kontroverzní rekonstrukci Kulturního domu Repre. Zazněla vyjádření architektů, studentů i veřejnosti.

„Chceme být živá, tepající věc. Ještě jsme nesklouzli k výstavě krajinomalby,” říká kurátorka Martina Johnová

Rozhovor s kurátorkou ústecké Galerie Hraničář Martinou Johnovou o tom, jaké to je tvořit angažovaný umělecký prostor v Ústeckém kraji.

„Lidé z ministerstev mají pocit, že když do našich krajů jdou peníze z EU, tak je vše vyřešené,“ říká senátor Rabas

Severozápad Česka má dlouhodobě nejnižší HDP na obyvatele. Se senátorem Rabasem o legislativě, která aspiruje na snížení rozdílů mezi regiony.

Hlavně citlivě. Rozhovor Sochorové s primátory dokládá neschopnost mostecké radnice vést kritickou diskuzi

Ve čtvrtek proběhl rozhovor moderátorky Sochorové s primátorem Markem Hrvolem a senátorem Janem Paparegou o plánované rekonstrukci Repre. Dozvěděli jsme se, že nikdo z politiků neudělal nic špatně.

Nevytváříme ghettíčko v ghettu. Sousedský dům Libuše bojuje proti stigmatizaci Janova

Sousedský dům Libuše v sobě snoubí komunitní i sociální práci. Otevírá Janov světu a snaží se o destigmatizaci lokality.

Krajina pro všechny. Je možné rekultivovat krajinu severních Čech skutečně udržitelně?

Náš kraj byl ve 20. století pouhou zásobárnou levné energie. Nyní ale můžeme transformací regionální ekonomiky a obnovou území tento trend otočit. Jakou roli v tomto příběhu hraje rekultivace?

Na mostecké debatě Bez cenzury se probíralo euro i válka na Ukrajině. Rakušan podpořil přísnější migrační politiku

V pondělí 12. února se v mostecké Severce odehrála debata Bez cenzury Víta Rakušana. Ministr vnitra mluvil o demokracii, ale verbálně podpořil i přísnější migrační a azylovou politiku.

Ředitel gymnázia zrušil přednášku o Repre. Členstvo školské rady ji považovalo za politickou

Ředitel Podkrušnohorského gymnázia v Mostě na popud školské rady zrušil přednášku o plánované rekonstrukci Repre. Přednáška organizovaná školním parlamentem byla označena za politickou.

Ten, kdo nejvíc nadával, je dneska domovníkem. Lidé v Chanově si sídliště opravují svépomocí

Členové spolku Aver Roma organizují svépomocnou opravu domů na sídlišti Chanov. Místní úspěch je založen na pevné komunitě a spolupráci s městem.