Alt-right není hrozba, alt-right žijeme

Papouškování názorů Donalda Trumpa českými novináři je šířením americké ultrapravicové ideologie.

Minulý pátek se v americkém městě Charlottesville, kde sídlí Virginská univerzita, uskutečnila akce neonacistů, bílých nacionalistů a příznivců bělošské nadřazenosti nazvaná Sjednoťme pravici (Unite the Right). Několik týdnů plánovaný pochod, na jehož organizaci se podílely otevřeně neonacistické mediální platformy v čele s Daily Stormer (podobnost s nacistickým Der Stürmer není náhodná), Ku-klux-klanem a příznivci alternativní pravice (alt-right), vyvrcholil teroristickým útokem radikálně pravicového aktivisty Jamese Fielda. Ten svým vozem najel do hloučku protestujících, zavraždil dvaatřicetiletou Heather Heyer a desítky lidí zranil.

Fieldův čin nyní oslavují radikálně pravicové skupiny po celých Spojených státech a Ku-klux-klan děkuje prezidentu Trumpovi za jeho mediální prohlášení. Naopak liberální a levicová média v čele s New York Times, Washington Post nebo Atlanticem takřka bez výjimky na prezidenta útočí za to, že řádění radikální pravice v Charlottesville neodsoudil, a navíc dal rovnítko mezi radikální pravicí a lidmi, kteří se jí ve městě postavili. Ze stejného důvodu Trumpa ale kritizují i někteří konzervativní republikáni – například oba bratři Bushové, John McCain, Marco Rubio, Mitt Romney nebo předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Podpora Donaldu Trumpovi ve Spojených státech zkrátka velmi prudce klesá. Stoupá naopak jeho popularita mezi radikální pravicí, a to i přesto, že mu někteří neonacisté mají za zlé, že svou dceru provdal za Žida Jareda Kushnera.

Opravdu jsme na tom tak špatně, že srovnáváme radikální pravičáky usilující o etnické čistky s lidmi, kteří jsou schopni se jim postavit, aby zabránili hladkému šíření jejich nenávistné ideologie?

Naprosto jiná situace ale panuje v českých mainstreamových médiích, kde se „experti“ na politickou situaci ve Spojených státech předhánějí v tom, kdo bude lépe papouškovat Trumpovy argumenty. Asi nejzhovadilejší komentář vystřihl v Hospodářských novinách laureát prestižní Peroutkovy ceny Teodor Marjanovič. Zopakoval takřka do puntíku Trumpovo prohlášení z poslední tiskové konference: mezi radikálními pravičáky prý byli dobří lidé, kteří pokojně protestovali proti záměru strhnout sochu generála Konfederace Roberta E. Leeho.

Viděl jsem celou řadu videozáznamů z víkendového dění a opravdu netuším, o kterých mírumilovných protestujících je řeč. Mají to být lidé s obrannými štíty s neonacistickou symbolikou? Nebo snad lidé, kteří se před kamerami Vice News chlubí tím, že si na demonstraci přinesli dvě devítky a dva kalašnikovy? Nebo mají Trump s Marjanovičem na mysli redaktora antisemitského Daily Stormeru, který blouzní o etnicky homogenním (tedy bílém) americkém státě a mluví o zúčtování s Židy, kteří ovládají Spojené státy? Páteční děsivý výjev z manifestace americké ultrapravice dal vzpomenout na to nejhorší z tradice nacistického Německa. Radikální pravičáci s loučemi v rukou mířili na místo konfrontace s protidemonstranty za pokřiku hesel jako „Krev a půda“, „Židé nás nenahradí“ a „Na bílých životech záleží“, což je oblíbená hláška alternativní pravice, ironizující aktivistické hnutí Black Lives Matter.

Trumpovi fanoušci v Česku

Marjanovič, ale i v Česku působící novinář Erik Best následně skočili Trumpovi na špek, když začali víkendové události interpretovat jako oprávněný hněv jižanských patriotů, kteří jsou hrdí na svou historii a nelíbí se jim, že jsou shazovány sochy amerických velikánů. Kdy půjdou dolů otrokáři George Washington nebo Thomas Jefferson? ptají se svorně. Jenomže Robert E. Lee nebyl prvním americkým prezidentem ani nenapsal Prohlášení nezávislosti, do amerických dějin se zapsal jen jako vojevůdce povstalecké armády jedenácti států Jihu, které protestovaly proti záměru zrušit institut otroctví. Přesně tuto pozici generál Lee reprezentuje v americké historii a právě kvůli ní je oslavován příznivci nadřazenosti bílé rasy, neonacisty a jinými „alternativními“ pravičáky. A přesně kvůli tomuto jeho odkazu se město Charlottesville demokraticky a zcela legitimně rozhodlo zbavit se jeho jezdecké sochy v centru města. S odstraněním konfederačních soch z amerických měst navíc souhlasí i potomek generála Leeho, Robert E. Lee V., který navrhuje, aby byly raději umístěny v muzeích a uvedeny do patřičného historického kontextu.

Navíc – jak říká neonacistický aktivista a jeden z pořadatelů akce Sjednoťme pravici Christopher Cantwell ve videoreportáži Vice News – o jezdeckou sochu radikálním pravičákům tolik nešlo. Cílem bylo prokázat, že hnutí alt-right není jen banda počítačových geeků vytvářejících rasistické memy, trollujících na sociálních sítích své odpůrce a píšících články na obskurní neonacistické weby. Jejich záměrem bylo ukázat, že se příznivci alternativní pravice z celých Spojených států dokážou mobilizovat a aktivisticky působit v terénu. Shromáždění v Charlottesville nedávno předcházely podobné střety na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Svými prohlášeními tvoří Donald Trump radikálně pravicovým „alternativcům“ skvělé krytí a pokouší se jejich nechutné chování zabalit do takového hávu, aby bylo přijatelné pro jeho sociálně konzervativní voliče z dělnické třídy. Svou roli v tom určitě hrají i Trumpovi poradci – Steve Bannon, někdejší šéfredaktor velmi vlivného média Breitbart News, které sám Bannon označil za „platformu pro alt-right“, nebo maďarský přistěhovalec Sebastian Gorka, jehož kontakty na evropskou neonacistickou scénu v tomto roce popsaly deníky New York TimesGuardian.

Neonacisté v Bílém domě

Sebastian Gorka před týdnem kupříkladu obhajoval mlčení Donalda Trumpa k bombovému útoku na mešitu v Minneapolis z 5. srpna tím, že není jisté, kdo za útokem stojí, a že existuje velká pravděpodobnost, že se jednalo o teroristický útok radikální levice, který měl za úkol ještě více zdiskreditovat americkou extrémně pravicovu scénu. Pokud někdo přistupuje na argumentaci Bílého domu, jako to dělá Marjanovič s Erikem Bestem, měl by si být těchto souvislostí vědom. A je-li si jich vědom, pak prostě jen dál šíří americkou ultrapravicovou propagandu v českém prostředí.

Stejně jako Trump se i Marjanovič nakonec pouští do chimérické „alt-left“, jíž myslí nejspíš členy americké Antify a aktivisty hnutí Black Lives Matter, kteří se potyček v Charlottesville účastnili. Jak řekl pro stanici Democracy Now! afroamerický filosof Cornel West, který se zúčastnil pietního shromáždění v kostele poblíž sochy Roberta E. Leeho, kdyby na místě nebyli anarchisté, členové Antify a studenti místní univerzity, pravděpodobně by došlo k pogromu ze strany radikálních pravičáků, a to zejména kvůli již zmiňovanému totálnímu selhání policejních složek, které se neobtěžovaly na místě vůbec zasáhnout.

Je skutečně tak nepochopitelné, že se lidé organizují a vracejí rány po zuby ozbrojeným neonacistům? Opravdu jsme na tom už tak špatně, že budeme na stránkách mainstreamových médií a ústy politických představitelů srovnávat radikální pravičáky, usilující o etnické čistky (vymýcení „židovstva“ a „negrů“) v americké společnosti, s lidmi, kteří jsou schopni se jim všemi prostředky postavit, aby zabránili hladkému šíření jejich nenávistné ideologie? Pokud ano, alt-right není pro českou společnost budoucí hrozba, ale její současná realita.

Autor je redaktor A2larmu.

 

Čtěte dále