Mainstream vytváří dojem, že hypotéky jsou samozřejmé, říká sociolog Tomáš Hoření Samec

Nový díl podcastu Bulvár se věnuje nedávným změnám diskursu v oblasti bydlení, hledání „dobré praxe“ či problémům bydlení u mladší generace. Hostem je sociolog bydlení Tomáš Hoření Samec.

Sociolog Tomáš Hoření Samec působí na Sociologickém ústavu Akademie věd České republiky. Absolvoval doktorské studium sociologie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a výzkumnou stáž na Vídeňské univerzitě. Zaměřuje se na výzkum diskursu o bydlení a hypotéčních půjčkách, na výzkum financializace bydlení a na nové formy poskytování bydlení realizované veřejnými a kolektivními aktéry. Publikuje v prestižních mezinárodních časopisech, například Urban Studies, Journal of Cultural Economy a Housing, Theory and Society. Je editorem řady publikací – například Jak zajistit dostupné bydlení nebo Pražská panelová sídliště jako místa protikladů.

V první části podcastu Tomáš Hoření Samec vysvětluje, jak se v posledních letech proměnil diskurs bydlení, co ho utvářelo a utváří a jaké jsou dnes praktické dopady tohoto narativu. Podle něj se ustálila norma vlastnického bydlení – zatímco to nájemní stále vnímáme jako nějakou nedospělou fázi, hypotéky jsou vnímané jako běžné a samozřejmé. Podle Samce tento přístup souvisí i s tím, že Českou republiku v oblasti bydlení nepostihla globální finanční krize – udeřila totiž na jiné sektory. To ale zároveň ještě prohloubilo vnímání bydlení jako něčeho „zásluhového“, o co by se veřejný sektor neměl moc starat.

V další části Bulváru se zaměřujeme na výzkumy realizované na Sociologickém ústavu: řeší se v nich například to, jak se k bydlení stavějí současní mileniálové (čemuž se věnuje i text Táni Zabloudilové, v němž je výzkumný projekt Sociologického ústavu AV ČR s názvem Dráhy bydlení mileniálů přímo citován). Tomáš Hoření Samec také upozorňuje na to, že v Česku dlouhodobě chybějí příklady dobré politické praxe – zatím je můžeme sledovat pouze u projektu Housing First, ale akce s větším dopadem se u nás prakticky nerealizují, takže všechno zůstává na aktivitách jednotlivců nebo osvícených obcí.

V druhé části rozhovoru se věnujeme dostupnému bydlení, jeho alternativním formám (včetně družstev nebo sdíleného bydlení) i současným společenským debatám o krizi bydlení. Podle Tomáše Hořeního Samce je nutné vyvarovat se romantizaci a individualizaci bydlení – jinak totiž zbavíme politické aktéry odpovědnosti za jednu z nejzásadnějších oblastí života. A stejně tak není dobré z alternativního bydlení utvářet nástroj, jak čelit stávající krizi.

Všechny díly podcastu si můžete poslechnout nejen na webu Alarmu, ale také na Spotify, Apple Podcasts, PlayerFM nebo pomocí RSS feedu našeho účtu na Soundcloudu. Alarm je finančně závislý na podpoře čtenářů. Pokud se vám líbí naše podcasty nebo rádi čtete Alarm a chtěli byste ho finančně podpořit, můžete tak učinit v dlouhodobé crowdfundingové kampani.

Čtěte dále