Standa Biler: Je úpadek v úpadku? O krizi debatování nad koncem světa

Hostem speciálního živého nahrávání podcastu Kolaps za účasti publika byl sociolog, publicista a autor našeho pořadu Všichni tady umřeme Standa Biler. Hlavním tématem byl úpadek úpadku.

Na konci srpna proběhlo v pražském Kampusu Hybernská netradiční nahrávání podcastu Kolaps. Pár metrů od domovského studia Mr. Wombat jsme nahrávali živě za účasti publika. Hostem byl tvůrce oblíbeného pořadu Alarmu Všichni tady umřeme, nihilistický youtuber, ale také sociolog a publicista Standa Biler. Bavili jsme se v odlehčeném, až standupovém tónu o tom, jestli náhodou nenastává kolaps kolapsu a úpadek úpadku, a jestli tedy není už i tak krásná disciplína, jako je diskutování o zániku světa, dnes v krizi.

Je evidentní, že existuje hned několik způsobů, jak mluvit o úpadku a zániku civilizace. Který z nich máš nejradši a který tě naopak úplně vytáčí?

Nejradši? Jako že bych si dnes otevřel jedno z těch témat a lebedil si u toho několik hodin a šel spát až ve dvě ráno, protože jsem si nevšimnul, že půlnoc už dávno minula?

Ano. Který to teda je?

To budou asi hlavně diskuse o konci sluneční soustavy a tak dále. Zničení Země Sluncem totiž přijde za nějakých pět miliard let. A mezitím je dost času na vybudování Muskovy flotily a odlet na Mars, který je o něco dál.

Tam se ale za půl miliardy let bude opakovat totéž, ne?

Je to trochu z bláta do louže, ale půlmiliarda se počítá. A to i přesto, že je Mars velmi malý a má celou řadu dalších problémů. Občas mám pocit, že ti vesmírní optimisté neotevřeli ani Wikipedii a nezjistili si, jaké podmínky na Marsu panují. Třeba jaká je tam gravitace, že se tam naše těla rozpadnou a tak dále.

To by tedy byl tvůj kolapsologický guilty pleasure. A teď by nás zajímalo, co naopak nemáš rád…

Na tom mém guilty pleasure je fajn, že je to jeden z mála kolapsů, za který jako lidi nemůžeme. A to je na tom hezké. Nejmíň oblíbený mám naopak ten přístup, který se už teď stal v podstatě součástí některých mainstreamových médií. A to je rétorika společenského úpadku. Jednu dobu to bylo velké téma pro egyptologa Bártu. Řešil, jak se poučit ze zhroucení velkých říší minulosti. V podstatě to končilo tím, že Egypt nebo Řím měly velké sociální výdaje, a proto zkolabovaly.

Neproběhla tam důchodová reforma…

Nebyla důchodová reforma, stát moc rozhazoval a každý makal málo na sebe…

Všechny díly podcastu Kolaps si můžete poslechnout nejen na webu Alarmu, ale také na Spotify, Apple Podcasts, PlayerFM nebo pomocí RSS feedu našeho účtu na Soundcloudu. Alarm je finančně závislý na podpoře čtenářů. Pokud se vám líbí naše podcasty nebo rádi čtete Alarm a chtěli byste ho finančně podpořit, můžete tak učinit v dlouhodobé crowdfundingové kampani.

Čtěte dále