Erdoğan byl prototypem populistického nacionalisty, než to začalo být cool, říká expertka Lahučká

V jubilejním stém dílu podcastu Kolaps jsme si s politoložkou Karolínou Lahučkou povídali o výsledcích nedávných prezidentských voleb v Turecku a postojích této země ke konfliktu na Ukrajině.

Stý díl podcastu Kolaps jsme probírali opravdu dlouho. Nakonec jsme toto jubileum oslavili prací a zaměřili se na to, co nás momentálně nejvíce zajímá. Tématem byly tentokrát prezidentské volby v Turecku, kde se nekonalo žádné překvapení a znovu vyhrál Recep Tayyip Erdoğan. O několik procent totiž zvítězil nad svým hlavním rivalem Kemalem Kılıçdaroğluem, a jeho vláda nad Tureckem tak bude pokračovat. Jak vypadalo Turecko před volbami, jak probíhala předvolební kampaň a co konečný výsledek vypovídá o turecké společnosti a jejích problémech? O tom jsme si povídali s politoložkou a odbornicí na Turecko Karolínou Lahučkou z Asociace pro mezinárodní otázky.

Erdoğan vládne Turecku už dvacet let. Pokud vyhrál i po ničivém zemětřesení, obří ekonomické krizi a rekordní inflaci, může ho vůbec ještě něco ohrozit?

Je otázka, jestli za pět let bude ještě kandidovat a jestli budeme muset řešit nějaké ohrožení jeho budoucnosti. Těch dalších pět let bude pravděpodobně jeho posledních.

Kolik mu je let?

Bude mu sedmdesát. Samozřejmě se mluví o jeho zdravotním stavu a o tom, jestli bude ještě vůbec chtít kandidovat. Podle ústavy už nebude moci znovu kandidovat. A pravděpodobně ty ambice už mít nebude.

Z čeho vycházíte? Vůle k moci je něco, co by Erdoğan mohl rozdávat…

Na druhou stranu on už v politice všechno dokázal. Teď bude chtít dokončit všechno, co si umanul. V politice strávil celý život. V politice už je přes čtyřicet let.

V čem spočívá jeho schopnost zvládnout politický boj i přes hodně nepříznivé podmínky? V čem spočívá jeho kouzlo?

Je to osobnost. V Turecku dlouhodobě nemá konkurenci. Celý život na sobě pracuje po rétorické stránce, pracuje na rozvoji svých vůdcovských schopností. Přemýšlí dlouhodobě nad tím, jak přinášet témata, která turecká společnost skutečně chce slyšet a chce řešit. Prototypem populistického nacionalisty byl ještě předtím, než to začalo být cool.

Čtěte dále