10 nejčtenějších článků roku

A2larm vstupuje do třetího roku své existence. Které články se vám v tom minulém líbily nejvíce?

Vyhraněně a s jasným názorem vás už dva roky informujeme o důležitých událostech ze světa i domova. Hlavně díky vám, čtenářům, se neustále rozšiřujeme a tím pádem stoupá i čtenost našeho webu. Zvyšující se zájem nás těší o to víc, že ani v dnešní nahnědlé době neustupujeme a bojujeme proti postupné fašizaci naší společnosti. Jsme rádi, že „sluníčkářský“ přístup od nás čtenáře neodvádí, ale naopak. Abychom si společně zrekapitulovali to nejdůležitější, co se od loňského září na našich stránkách objevilo, přinášíme vám deset nejčtenějších článků. Je příjemné vědět, že naše řady se každým rokem rozšiřují. Děkujeme za přízeň!

 

Poniž si svou studentku! (Filip Lachmann)
Filip Lachmann ve svém článku jako první informoval o sexistickém soirée, které se odehrálo na univerzitní akci Miss VŠE, pořádané Vysokou školou ekonomickou v Praze. Tradiční vysoko posazenou laťku sexismu a trapnosti soutěží krás překonali pořadatelé nasazením twerkování v plavkách jako hlavní disciplíny večera. Diskutující na internetu celý zážitek shrnula těmito slovy: „Šla jsem na vysokou právě proto, abych nemusela dělat tohle.“

Skutečná cena levných potravin (Tomáš Uhnák)
„Je nesmyslné odvést zvířata z pastvin, zavřít je do velkochovů a krmit je tím, co vypěstujeme,“ řekl v rozhovoru s našim spolupracovníkem, Tomášem Uhnákem, Philip Lymbery, autor knihy Farmageddon, která v jeho rodné Británii vyvolala oprávněný rozruch.

Proti modernímu mateřství (Élisabeth Badinter)
Francouzská feministka a filosofka Élisabeth Badinter se ve svém textu pozastavovala nad změnami, kterými v současnosti prochází představa mateřství. Tvrdí, že návrat k „přirozenosti“, bioobrat v mateřství vytváří na ženy nátlak, který jim znesnadňuje mít děti, případně v nich vyvolává pocit, že jako rodiče selhávají hned v prvních týdnech života své ratolesti.

Když se budete snažit, skončíte v IBM (Filip Doušek)
Bývalý zaměstnanec brněnské pobočky IBM ve svém článku vylíčil pracovní podmínky řadových zaměstnanců této nadnárodní firmy. Americký étos společnosti IBM naráží na pracovní zvyklosti jeho českých zaměstnanců. Samozřejmě nesmí chybět i pár zmínek o callcentrácích. A co že vlastně znamená zkratka IBM? Idiots Become Managers…

V nouzi poznáš přítele (Apolena Rychlíková)
Ještě předtím, než se letos v červnu stala Apolena Rychlíková součástí naší redakce, sepsala komentář k odsouzeníhodným prohlášením zaměstnankyně Ministerstva práce a sociálních věcí Kláry Vítkové-Rulíkové na adresu rodiny Kiňových, kterým se narodila vůbec první paterčata v Česku. Rasistické a zcela nepřijatelné výroky navíc vyslovila žena, pro niž měla být osobní zkušenost s životem této romské rodiny součástí profesního tajemství.

Jak jsem se na sobotní šichtě dobře bavil (Petr Chlupatý)
Druhému roku existence A2larmu dominovaly také aktivity kolem pražského autonomního centra Klinika, které na pražském Žižkově zprostředkovává dotek s alternativním kulturním i společenským životem. Mezi nejčtenější články roku se dostal text z rubriky Hate’n’Lol stylizovaný jako výpověď policisty, který se účastnil zásahu proti tisícovce demonstrantů v Jeseniově ulici. „V zimě je asi hlavní vzít si pořádně teplý jégrovky, protože ty mladý, jak se nachčijou z čuča, tak sou schopný žvanit hodiny, než to můžem spustit a dát jim přes držku…“

Sociální sítě chrání muže před menstruací, kojením a chlupy (Jessica Valenti)
Překlad článku americké novinářky komentoval zdánlivě nedůležitou kulturně-společenskou událost. Společnost Instagram totiž ze svých stránek odstranila fotografie umělkyně Rupi Kaur, na nichž byla zachycena v oblečení se skvrnami po menstruaci. Počínání Instagramu Valenti vystihla brilantně: „V pořádku jsou jen obrázky žen, s nimiž by muži chtěli souložit.“

10 věcí, které se člověk naučí ve squatu (Toy Box)
Výtvarnice a kreslířka komiksů Toy Box sepsala manuál pro rodiče, kteří se bojí, aby jejich dítě neskončilo ve squatu. Sepsala seznam potřebných věcí, které si v něm dítě osvojí : „Naučí se rozhodovat kolektivně a ohleduplně. Naučí se, co to je bejt chudej. Naučí se, že jídlo se nevyhazuje a že existují lidi, který maj hlad. Naučí se, jak se chovat k věcem. Naučí se ohleduplnosti k pocitům druhých. Naučí se citu pro spravedlnost a odpovědnosti, zejména co se týče prachů. Naučí se tvořivosti. Naučí se, jak se chovat k dětem a ke zvířatům. Naučí se radovat z toho, co je tady a teď. A drogy?“

Rozhovor se zadrženým v akci Fénix (Jan Bělíček, Pavel Šplíchal)
Policie ČR na konci dubna odstartovala akci Fénix proti levicovému extremismu. Redaktoři A2larmu vyzpovídali zadrženého Tomáše Z. Ten se v interview přiznal k následující trestné činnosti: „Kreslil jsem tykadla politikům na billboardy, abych podpořil Romana Smetanu. Podílel jsem se na guerilla gardeningových akcích a maloval v noci cyklostezku barvou na vodorovné dopravní značení. Bylo to propagováno jako činnost ‚pohádkových bytostí‘, které se snaží zlepšovat život ve městě pomocí pozitivní přímé akce. V příkazu k domovní prohlídce pak stálo, že jsem ‚lídr uskupení Klub pohádkových bytostí‘.

Chtěl bych mít Syřany za sousedy (Jakub Ryška)
Dalším významným tématem byla a stále je uprchlická krize. Mezi články reagujícími na nezájem nebo pohrdání české společnosti tváří v tvář této akutní humanitární a civilizační katastrofě vynikl komentář redaktora Priglu Jakuba Ryšky. „Lidé, kteří ještě před pár lety řešili obchody, chodili do školy, v pozdním odpoledni debatovali před kavárnami, hráli šachy a spokojeně potahovali z vodních dýmek, asi těžko pochopí, proč se jich český národ sužovaný vedrem, zimou, rakovinou tlustého střeva a impotencí tolik bojí.“

 

Čtěte dále