Invaze popkulturních mrtvol

V jedné scéně filmu Vanilkové nebe se uprostřed večírku náhle zjeví hologram legendárního jazzového inovátora Johna Coltranea, který začne hosty bavit svou nejslavnější skladbou My Favorite Things. V posledních letech se tato vědeckofantastická vize stává skutečností. Ta je však v porovnání s Vanilkovým nebem daleko zamotanější. V dubnu roku 2012 způsobilo vystoupení Snoop Dogga na […]

V jedné scéně filmu Vanilkové nebe se uprostřed večírku náhle zjeví hologram legendárního jazzového inovátora Johna Coltranea, který začne hosty bavit svou nejslavnější skladbou My Favorite Things. V posledních letech se tato vědeckofantastická vize stává skutečností. Ta je však v porovnání s Vanilkovým nebem daleko zamotanější.

V dubnu roku 2012 způsobilo vystoupení Snoop Dogga na kalifornském festivalu Coachella poprask – na dvě písně se k němu totiž připojila legenda západního pobřeží – Tupac Shakur (viz video). Na kolaboraci mezi dvěma rappery by nebylo nic až tak divného, kdyby Tupac nebyl už šestnáct let po smrti. Vzkřísila ho technologie vyvinutá několika společnostmi v čele s Digital Domain slavného režiséra Jamese Camerona. Technicky vzato sice nešlo o hologram, ale o efekt zvaný Pepperův duch, pojmenovaný po Johnu Henrym Pepperovi, který ho vynalezl v polovině 19. století. Přestože je označení hologram technicky nepřesné, pro podobná vystoupení se vžilo.

Madonna a gorily

V nedávné minulosti byl tento efekt v popkultuře použit už několikrát. V roce 2006 umožnila technika Pepperova ducha vystoupit Madonně na předávání cen Grammy po boku virtuální skupiny Gorillaz. Tradice virtuálních protagonistů je však daleko silnější v Japonsku. Jednou z prvních uměle vytvořených hvězd se stala Miku Hatsune. Tato postava původně ožila pro účely reklamy na hlasový syntezátor značky Yamaha. Sklidila však takový úspěch, že tvůrci brzy začali pořádat její holografické koncerty.

S explozí zájmu o K-pop v posledních letech se o tuto technologii začala zajímat jihokorejská vydavatelství. Zdejší lídři zábavního průmyslu, společnosti YG Entertainment a SM Entertainment, jsou však k možnostem hologramů přitahovány z velmi pragmatických důvodů. Jejich cílem je postavit síť takzvaných V-Theaters určených pro virtuální koncerty svých hvězd. Hudebníci z jejich stájí tak nebudou muset být koncertům osobně přítomní, čímž se firmám sníží finanční náklady. Tento model by jim zároveň umožnil zvýšit zisky tím, že vystoupení můžou probíhat na více místech najednou.

V západním světě se zatím využití hologramů v hudebním průmyslu ubírá jiným směrem. Po loňském vystoupení Tupaca na Coachelle se začaly objevovat zprávy o plánovaném vzkříšení hned několika zesnulých legend. Veliké vzrušení způsobily zvěsti o znovuoživení takových hvězd jakými byly Elvis Presley, Freddie Mercury, Jimi Hendrix či Marilyn Monroe. Nedlouho poté se však poprvé začaly ukazovat potíže spojené s procesem digitální reanimace. Některé z projektů byly pozastaveny z finančních důvodů, jiné zase narazily na právní bariéry.

Oživování Marilyn se odkládá

Plánované vzkříšení Marilyn Monroe, kterého se chtěla zhostit kalifornská společnost Digicon Media, prozatím zhatili právníci spravující pozůstalost zesnulé herečky. Ti totiž tvrdí, že Digicon Media jednali bez jejich svolení a holografické vystoupení by tak narušovalo práva duševního vlastnictví. Právní stránka těchto vystoupení pochopitelně není zdaleka vyřešená. Někteří právníci doporučují svým klientů, aby si do smluv dávali klauzuli, která bude omezovat, či rovnou zakazovat jejich posmrtné vzkříšení v podobě hologramu.

Krátká pauza holografického šílenství, způsobená právními a finančními obtížemi, byla před několika týdny znovu prolomena. Na Taiwanu se nejprve odehrálo holografické vystoupení zdejší slavné zpěvačky Terezy Tang, které zemřela v roce 1995 po těžkém respiračním záchvatu. Krátce nato vystoupily na kalifornském hiphopovém festivalu Rock the Bells hologramy dalších dvou zesnulých rapperských legend. Nejprve se uprostřed sobotního vystoupení skupiny Bone Thugs-n-Harmony zjevil hologram Eazy-Eho, původního člena této crew, který v roce 1995 zemřel na AIDS. Eazy-E doprovodil své přeživší kolegy v několika písních a ve volných chvílích s parťáky čile komunikoval. Druhý den pak své kolegy z Wu-Tang Clanu na pódiu navštívil ze záhrobí rapper Ol’ Dirty Bastard. Ten zemřel v roce 2004 na předávkování – shodou okolností pár měsíců po vystoupení na prvním ročníku tohoto festivalu.

Nové zážitky s mrtvými

Žádné z těchto vystoupení nebylo pouhým převedením nahrávky z videozáznamu do holografické podoby. Produkční týmy se vždy snaží vytvořit nový celek. Například na holografickém vystoupení rappera Eazy-Eho (viz video) se podílely i jeho tři potomci. Jeho syn, vystupující pod jménem Lil’ Eazy-E, se nechal nasnímat pomocí technologie motion capture, aby tak svému holografickému otci rozšířil pohybový rejstřík. Dcera Erin se podílela na mapování obličejové mimiky a další syn, známý jako E3, poskytl svůj hlas tam, kde nemohly posloužit existující otcovy nahrávky.

Snaha prohloubit iluzi a skrýt tak neživotnost připravené animace je patrná i z toho, že většina ze znovuoživených umělců jsou rappeři. Produkční týmy evidentně přitahuje možnost interakce s živými vystupujícími i s publikem. Jedním z těchto zastíracích manévrů bylo zvolání „What the fuck is up Coachella?!“, kterým uvítal hologram Tupaca. Pro mnohé diváky se však tento trik stal symbolem podivnosti celého konceptu kříšení mrtvých hvězd. Tupac byl totiž zastřelen celé tři roky před konáním prvního ročníku festivalu Coachella a bylo tedy zcela zřejmé, že rapperovi vložil tuto větu do úst produkční tým za pomocí hlasového herce. Tvůrci chtěli tímto trikem přidat hologramu na životnosti, nechtěně tak ale otevřeli širší otázku manipulace s odkazem zesnulých.

Reagan, Romney a holokaust

Dalekosáhlejší dopad mohl mít plán amerického podnikatele Tonyho Reynoldse. Ten chtěl ve spolupráci se společností AV Concepts (která se taktéž podílela na hologramu Tupaca) znovuoživit bývalého prezidenta Spojených států, Ronalda Reagana. Hologram měl při příležitosti loňského národního sjezdu republikánské strany pronést jeden z Reaganových proslovů o drobném podnikání. Z plánu nakonec sešlo, jelikož se organizátoři sjezdu obávali, že by hologram zastínil Mitta Romneyho, který byl na sjezdu jmenován republikánským kandidátem na prezidenta. Jakkoliv se může důvod zrušení vystoupení zdát komický, poukazuje na problém případného zneužití charismatu znovuoživených osobností.

Iniciativa New Dimensions in Testimony se pokouší tuto technologii využít ještě k jiným cílům. Ve spolupráci s Univerzitou Jižní Kalifornie se snaží za pomoci hologramů co nejživotněji uchovat paměti lidí, kteří přežili holokaust. V lednu letošního roku nasnímali vyprávění Pinchase Guttera, pamětníka pochodů smrti. Jeho hologram má sloužit ke vzdělávacím účelům, a to ne pouze tím, že převypráví svůj příběh. V součinnosti se softwarem určeným k rozpoznávání hlasu by měl jejich program umožnit studentům klást hologramům doplňující otázky (viz video). Cílem iniciativy je tímto způsobem zaznamenat co nejvíce příběhů z řad pamětníků a zachovat je v co nejživější podobě pro budoucí generace.

 

Autor je hudební publicista.

 

Čtěte dále