Hidžáb jako součást policejní uniformy

Policie v Kanadě a Skotsku oznámily, že se hidžáb stane oficiální částí uniformy. Snaží se o větší různorodost policejních složek.

Skotská policie chce motivovat muslimky, aby vstoupovaly do jejích složek. Věřící policistky zatím mohly ve službě nosit hidžáb pouze s povolením nadřízených. Nyní se vedení sboru rozhodlo uznat hidžáb jako součást oficiální uniformy po vzoru městské policie v Londýně, kde je šátek povolený už od roku 2001. Vychází zároveň z již existujících pravidel, podle kterých mohli úředníci a zaměstnanci nosit náboženskou pokrývku hlavy.

Vedení policie doufá, že tento krok povede k větší různorodosti uvnitř sboru, který by měl svým složením odpovídat společnosti, již slouží.

Podle deníku Independent vedení policie doufá, že tento krok povede k větší různorodosti uvnitř sboru, který by měl svým složením odpovídat společnosti, již slouží. Reaguje tak na statistiky, podle kterých za minulý rok přišlo ze strany etnických menšin pouze 2,6 procent žádostí o zaměstnání.

Ve skotském policejním sboru působí muslimská organizace, která má za cíl sblížit tuto komunitu s bezpečnostními složkami. Podle jejího šéfa pomůže toto inkluzivní opatření oslovit více žen: „Jistě povzbudíme muslimky i ženy z jiných menšin, aby více vstupovaly do policejních složek.“

Skotská policie na svých stránkách píše, že se dlouhodobě snaží budovat vztahy s místními komunitami, včetně všech náboženských skupin, a snaží se je začlenit do svých řad. S podobným prohlášením vzápěti přišla i policie v Kanadě, která se také chystá uznat hidžáb jako součást uniformy a přilákat muslimky do svých řad.

Čtěte dále