15. Ĺ™Ăjen 2018 se zapĂše do dÄ›jin MaÄŹarska jako den skliznÄ› politiky strukturálnĂ stigmatizace a kriminalizace bezdomovectvĂ. MÄ›sĂce omĂlanĂ© tĂ©ma migrace, prezentovanĂ© maÄŹarskĂ˝m premiĂ©rem jako bezpeÄŤnostnĂ hrozba, nepĹ™inášà patĹ™iÄŤnĂ© vĂ˝sledky, a tak se Orbán vrátil ke strategii podrĂ˝vánĂ lidskĂ˝ch práv domácĂho obyvatelstva. Represe proti lidem bez domova v MaÄŹarsku nenĂ novinkou. Je to osm let, co byl Orbán zvolen premiĂ©rem a jednou z jeho prvnĂch politickĂ˝ch otázek bylo právÄ› to, jak v MaÄŹarsku vyĹ™ešit bezdomovectvĂ. Na prvotnĂ snahy, kdy ministerstvo vnitra usilovalo o vyhánÄ›nĂ lidĂ bez domova z veĹ™ejnĂ˝ch prostranstvĂ, reagoval ĂşstavnĂ soud s tĂm, Ĺľe zamýšlená opatĹ™enĂ jsou protiĂşstavnĂ. I tak si ale vláda našla zpĹŻsob, jak kriminalizaci bezdomovectvĂ zavĂ©st do praxe.
Represe jako odsouvánà problémů
KoketovánĂ s myšlenkou kriminalizace bezdomovectvĂ nenĂ novinkou v evropskĂ©m ani mimoevropskĂ©m prostoru. I v USA za poslednĂch deset let pĹ™ibylo mnoho zákonĹŻ, kterĂ© se soustĹ™edĂ na zákaz sezenĂ ÄŤi leĹľenĂ, otálenĂ ÄŤi zahálky a ĹľebránĂ ve veĹ™ejnĂ˝ch prostranstvĂch. V ČeskĂ© republice zase vznikajĂ rĹŻznĂ© vyhlášky, kterĂ© majĂ obdobnĂ© cĂle. MaÄŹarsko si však vysloužà nechvalnĂ© prvenstvĂ tĂm, Ĺľe kriminalizaci bezdomovectvĂ zanese do Ăşstavy.
Kriminalizace chudoby a oznaÄŤovánĂ lidĂ bez domova za jedince neprospěšnĂ© pro spoleÄŤnost je praktikovánĂm politiky strukturálnĂ stigmatizace a porušovánĂm základnĂch lidskĂ˝ch práv.
RepresivnĂ opatĹ™enĂ cĂlĂ na to, aby se lidĂ© bez domova „odsunuli“ mimo zornĂ© pole veĹ™ejnosti. Otázka je kam. Kapacity pobytovĂ˝ch zaĹ™ĂzenĂ jsou nedostateÄŤnĂ© a panujĂ v nich ĹľalostnĂ© podmĂnky. OÄŤekávat, Ĺľe v takovĂ©m prostĹ™edĂ budou lidĂ© bez domova trávit ÄŤas a dávat si dohromady Ĺľivot je moĹľná dobrĂ˝ námÄ›t na sci-fi, ale v maÄŹarskĂ© realitÄ› vede jen k prohlubovánĂ problĂ©mu. Pokud se totiĹľ mužům a Ĺľenám, kteřà jsou nuceni ĹľĂt na ulici, nebude lĂbit prostĹ™edĂ azylovĂ˝ch domĹŻ ÄŤi ubytoven, mĹŻĹľou skonÄŤit za mĹ™ĂĹľemi.
Orbán se prĂ˝ obává bezpeÄŤnostnĂho rizika, ale spĂš by se mÄ›l bát vlastnĂ politiky, která je zodpovÄ›dná za zhoršovánĂ podmĂnek pro Ĺľivot i prohlubovánĂ bezdomovectvĂ. Vládou Ĺ™Ăzená kriminalizace chudoby a oznaÄŤovánĂ lidĂ bez domova za jedince neprospěšnĂ© pro spoleÄŤnost je praktikovánĂm politiky strukturálnĂ stigmatizace a porušovánĂm základnĂch lidskĂ˝ch práv.
Kriminalizace bezdomovectvĂ nefunguje
KdyĹľ OrbánĹŻv mluvÄŤĂ Zoltán Kovács hovořà o tom, Ĺľe maÄŹarská vláda poskytuje vĂ˝raznĂ© finanÄŤnĂ prostĹ™edky na Ĺ™ešenĂ bezdomovectvĂ, zapomĂná na to, Ĺľe kriminalizace bezdomovectvĂ Ĺ™ešenĂm nenĂ. RepresivnĂ opatĹ™enĂ vedou do pasti narĹŻstajĂcĂch dluhĹŻ, nezamÄ›stnanosti a kriminality. Kriminalizace bezdomovectvĂ je takĂ© nesmĂrnÄ› drahá. Jen si pĹ™edstavte všechny policejnĂ, soudnĂ a vazebnĂ náklady. Na to, abychom pĹ™i řešenĂ bezdomovectvĂ něčeho dosáhli, potĹ™ebujeme pĹ™ehodnocenĂ celĂ©ho pĹ™Ăstupu k otázce sociálnĂho vylouÄŤenĂ a takĂ© pĹ™esunutĂ penÄ›z, kterĂ˝mi je financován management represe, do financovánĂ bydlenĂ a podpory.
Pokud se maÄŹarská vláda nerozhodne Ĺ™ešit hlavnĂ pĹ™ĂÄŤiny bezdomovectvĂ, poÄŤet lidĂ bez domova bude rĹŻst. A jedinĂ˝m funkÄŤnĂm Ĺ™ešenĂm je pomoci lidem s bydlenĂm. Kriminalizace oproti tomu nepĹ™edstavuje skuteÄŤnou odpověď. MĹŻĹľeme jen doufat, Ĺľe ÄŚeská republika nebude kroky maÄŹarskĂ© vlády pĹ™Ăliš inspirována.
Autorka je sociálnĂ antropoloĹľka, pracuje jako poradkynÄ› v PlatformÄ› pro sociálnĂ bydlenĂ.
Â