Liberalismus je na ústupu, na autoritářské tendence zatím nemá odpověď, říká politolog Kratochvíl

Hostem dalšího dílu podcastu Kolaps byl politolog a odborník na náboženství Petr Kratochvíl.

Přestože se považujeme za moderní, pokrokové a k pokroku mířící společnosti, čím dál častěji narážíme na náboženské spory, které stále více ovlivňují politické i společenské dění v západních společnostech – a nejen v nich. Někdy mají dokonce na svědomí i válečné konflikty. A právě o tom jsme si povídali s Petrem Kratochvílem.

Odkdy se fenomény jako náboženství nebo konzervatismus vracejí do mezinárodních vztahů?

Je zřetelné, že v posledních dvaceti letech je to téma. Jednoduchá odpověď by byla: 11. září 2001 a teroristické útoky. Na ně se to samozřejmě váže, ale příčiny jsou hlubší. V mém oboru se mluví o secularis bias, sekulárním zkreslení, tedy představě, o které mluvil například Marx pak Berger a mnoho dalších: že náboženství postupně odumírá. Tato teze je snad nejhlouběji zakořeněná ve Francii a v Česku, každopádně ale není pravdivá. Všude jinde je tato debata širší.

Jak návrat náboženství do globální politiky ovlivňuje právě mezinárodní vztahy?

Obecně máme krizi globální hegemonie, která zahrnuje také liberalismus v mezinárodních vztazích. Součástí tohoto liberalismu je představa, že náboženství postupně vymizí. Stačí počkat, až stará generace přestane navštěvovat kostely, mešity a synagogy. Proti této globální hegemonii se ale staví různí oponenti. A tito oponenti začali používat náboženský jazyk – to je ta velká změna. Není to tak, že by se najednou objevil silný náboženský aktér, ale staří hráči jako Orbán se začali k náboženství hlásit.

Jde o návrat náboženství, nebo spíše o konzervatismus?

Já bych na prvním místě moc nesouhlasil s tím slovem „návrat“. My jsme k tomu jen byli dlouho slepí. Akademici si mysleli, že to není relevantní. Když se na Západě zkoumá náboženství, většinou se hledí na Blízký východ, ale sami u sebe je nevidíme. Výzkum se tomu nevěnoval, v mezinárodních vztazích a v zahraniční politice do roku 2001 vůbec, ale i později toto téma zůstávalo na okraji zájmu.

Jak se současný konzervatismus konstruuje? V Rusku, Maďarsku, ale i jinde…

Vyzobávají prvky toho, co tu kdysi bylo, a přesvědčují nás, že to takto bylo vždycky. Snaží se ukázat, že konzervativní hodnoty jsou přirozené. Nemusí složitě argumentovat. Selský rozum, muž a žena… Není třeba nic vysvětlovat.

Čtěte dále