Björk a Rosalía bojují proti průmyslovému lovu lososů na Islandu

Zpěvačky podpoří aktivitu obyvatel městečka Seyđisfjörđur, kteří chtějí zastavit skupování malých rybích farem norskými a islandskými obchodníky.

Zpěvačky Björk a Rosalía se spojily v nové, zatím nepojmenované skladbě, která má povzbudit islandské vesničany v jejich boji proti průmyslovým chovným stanicím na lososy. Píseň, jejíž minutová ukázka je ke slyšení na YouTube, vyjde na konci října a veškerý výtěžek z ní půjde na podporu protestů a legální poplatky s nimi spojené.

V příspěvku na instagramu Björk píše o obyvatelích městečka jménem Seyđisfjörđur u stejnojmenného fjordu, kteří se postavili proti velkým farmám, v nichž zvířata trpí „hroznými zdravotními podmínkami“. Björk vysvětluje, že zatímco v povědomí světa stále existuje obraz Islandu jako nezkažené panenské přírody, kde se na loukách pasou ovce a ve vodě plavou lososi, poslední roky islandští a norští obchodníci skupují malé rybí farmy ve fjordech a mění křehký ekosystém v něco úplně jiného. A islandská vláda tomu jen tiše přihlíží. Podle Björk máme poslední šanci zachránit divoké lososy ze severních moří. „Doufám, že tato kauza bude příkladem pro další boj,“ píše hudebnice, podle níž je třeba zavést do islandského právního systému „nová striktní pravidla ochrany přírody“.

Björk se ve své hudbě často věnuje ekologickým tématům. Islandskou přírodou bylo inspirované ceněné album Homogenic, stejně jako desky Biophilia nebo Volta. V roce 2011 zpěvačka natočila s Thomem Yorkem z Radiohead a skupinou Sigur Rós píseň Náttúra, která financovala kampaň proti stavbě nových továren na zpracování hliníku. O čtyři roky později podpořila aktivisty bojující proti stavbě přehrad. Na koncertní šňůře Cornucopia, která nedávno dorazila i do Prahy, spolupracovala s Gretou Thunberg a v rozhovoru s ní v roce 2022 prohlásila: „Mám pocit, že to nejlepší, co můžu udělat, je soustředit se na environmentální kauzy a věnovat se jim jedné po druhé.“

Björk a jednatřicetiletá katalánská zpěvačka Rosalía zatím uveřejnily jen krátkou ukázku písně, ve které opakují věty: „Je správné to udělat? Nejsem si jistá.“ Zatím nepojmenovaná skladba je první spoluprací největší hvězdy islandské hudby a katalánské zpěvačky, jejíž kariéru nastartovalo v roce 2018 album El Mal Querer. Rosalía se nikdy netajila tím, že je pro ni Björk velkou inspirací a děkovala jí, když v roce 2019 přebírala Latin Grammy právě za zmíněnou desku.

Čtěte dále