Hlas Toma Hankse byl zcizen umělou inteligencí. Na internetu propaguje zubařské pojištění

Deepfake i scan hlasu. Umělá inteligence se projevuje také jako nástroj komerčního zneužití celebrit i „věčné“ herecké kariéry.

Herec Tom Hanks v pondělí ráno zveřejnil na Instagramu poplašnou zprávu! „Pozor. Na internetu je video, na kterém moje AI verze propaguje zubařské pojištění. Já s tím nemám nic společného.“ Jak se ukázalo, jeho hlas byl zcizen umělou inteligencí, která následně namluvila reklamu bez jeho svolení.

Sám Hanks přitom nedávno v podcastu Adama Buxtona mluvil o tom, že umělá inteligence dává hercům potenciál přežít svoji vlastní smrt. „Může mě zítra přejet autobus, ale já budu vystupovat dál,“ prohlásil Hanks, ale také přiznal, že kromě umělecké výzvy je to také velká otázka pro právníky. „Nikdo už nepozná, co je skutečné a co je výtvorem umělé inteligence,“ řekl před čtyřmi měsíci a nejspíš vůbec netušil, že se brzy sám stane obětí čím dál dokonalejší technologie.

Zprávu na Instagramu, který sleduje 9,5 milionu lidí, Hanks doprovodil vlastním obrázkem, který taky zjevně vygenerovala umělá inteligence. Dvojnásobný držitel Oskara a trojnásobný vítěz Zlatého glóbu se tak stal nejnovější obětí zcizení části své identity umělou inteligencí – rozhodně ale ne poslední.

Letos v září s podobným problémem přišel britský herec Stephen Fry, který tvrdil, že umělá inteligence naposlouchala audioknihy Harry Pottera, které Fry načetl, a použila ho k namluvení komentáře k historickému dokumentu. Podle Frye jsou tyto technologie „existenciálním ohrožením“ hereckého živobytí.

Pravidla používání umělé inteligence v podobných případech byla součástí debat spojených s nedávno ukončenou stávkou v Hollywoodu. Jedna z věcí, proti níž se zaměstnanci vzbouřili, byl údajně i návrh studií, že by za „scan“ hlasu dostával herec denní mzdu a otisk jeho hlasu by byl navěky majetkem společnosti.

Některá filmová studia patrně tuto technologii už používají. Herec James Earl Jones nedávno prozradil, že nechal svůj hlas „uložit“ do umělé inteligence, aby mohl ve filmech franšízy Hvězdných válek mluvit postavu Darth Vadera i po své smrti.

Hlasy herců nejsou podle současné legislativy chráněné autorským právem, nicméně herecké odbory usilují o to, aby se zákon změnil. Nedávno podobným problémům jako Tom Hanks čelil třeba i Bruce Willis, který se vloni v říjnu „objevil“ v ruské reklamě na komunikační technologie. Později se ukázalo, že společnost Deepcake s pomocí umělé inteligence přenesla Willisovu podobu z filmů Smrtonosná past a Pátý element na obličej herce podobného vzezření. Zpráva o tom, že Willis sám s experimentem a použitím v reklamě souhlasil, se nicméně také ukázala jako falešná.

Čtěte dále