Právo a spravedlnost nastolilo agendu sociální politiky. Nová vláda ji rušit nebude, říkají Pehe a Wladyniak

V sousedním Polsku v neděli proběhly parlamentní volby, v nichž sice zvítězila vládnoucí strana Právo a spravedlnost, o sestavení nové vlády se ovšem hlásí demokratická opozice.

V neděli hlasovali Poláci a Polky o vládě své země na další čtyři roky. Zájem o parlamentní volby byl obrovský – přišlo k nim 73 procent oprávněných voličů a voliček. Přestože vládnoucí strana Právo a spravedlnost i tentokrát vyhrála, 35,6 procenta hlasů jí k vládnutí stačit nebude. Její jediný koaliční partner, krajně-pravicová Konfederace, totiž získal jen lehce přes sedm procent hlasů, a neměly by tedy parlamentní většinu. Šanci na vládnutí tak pravděpodobně bude mít Občanská koalice Donalda Tuska společně s uskupením Třetí cesta a s Levicí. Co to znamená pro polskou politiku a společnost? Jaká je naděje, že vládu skutečně sestaví opozice? A může do celého procesu nějakým způsobem zasáhnout prezident Andrzej Duda? To všechno jsme probírali v povolebním podcastovém speciálu s historičkou a novinářkou Veronikou Pehe a socioložkou Ludmilou Wladyniak.

Jaké jsou vaše první postřehy a dojmy z výsledků voleb? Skutečně Právo a spravedlnost nemá dostatek hlasů na novou vládu?

Ano, je to zatím tak. Právo a spravedlnost sice vyhrálo, ale nebude mít dostatečný počet křesel v Sejmu, aby sestavilo většinovou koalici, byť třeba s hlasy krajně pravicové Konfederace. Pro začátek je potřeba říct, že slabý výsledek Konfederace je jedním z úspěchů těchto voleb. Krajně pravicová Konfederace, kterou bych se nezdráhala označit za fašistickou, neměla tak dobrý výsledek, jak předpokládaly předvolební průzkumy. Je lehce nad sedmi procenty a bude mít možná nějakých deset až dvanáct poslanců.

Když už jsme u těch překvapení, co ještě by bylo možné vyzdvihnout?

Určitě nečekaný úspěch Třetí cesty. To je v podstatě koalice dvou politických subjektů. Jedním je tradiční politická strana PSL, polští lidovci. Druhá strana vznikla poměrně nedávno a nazývá se Polsko 2050. Vede jí Szymon Hołownia, což je bývalý křesťanský televizní moderátor, člověk s trochu nečitelným politickým programem. Těžko říct, co má Polsko 2050 vlastně reprezentovat. Tím, že se spojili s lidovci, se ale poměrně jasně vyprofilovali jako konzervativní střední cesta. Je to určitě demokratická strana, ale mějme na paměti, že polské politické spektrum je hodně vychýlené doprava. Jejich výsledek je velmi dobrý a zdá se, že zafungoval volební slogan „Buď Třetí cesta, nebo třetí volební období PiS“. Polský volební systém zvýhodňuje vítěze voleb a zároveň je důležité to, kolik se do Sejmu dostane subjektů. Kdyby se nedostala Třetí cesta nebo Levice, bylo by to ve výsledku v neprospěch Občanské koalice. Bylo tedy klíčové, že se dostaly všechny tři strany. Mají teď pohodlnou většinu pro zformování vládní koalice.

Čtěte dále