Zachrání „ztracený syn z Bruselu” polské ženy? A změnila homofobní vražda dvou lidí Slovensko?

Přinášíme záznam z debaty, v níž jsme mluvily o budoucnosti práv žen a queer lidí ve střední Evropě.

Tento podzim potkaly středoevropský prostor ne jedny, ale rovnou dvoje důležité volby. Novou politickou reprezentaci si volilo sousední Polsko i Slovensko. V rámci naší série Mezi Bohem a ultrapravicí jsme obě země v mnohém uváděly jako důležitá centra středoevropského antigenderového hnutí. Jak volby ovlivní ultrakonzervativní směřování těchto států?

Mnoho liberálně smýšlejících Čechů a Češek má za to, že zejména v Polsku nová vláda zemi vyvede z temnoty spojené s omezováním reprodukčních svobod a pošlapáváním demokracie. Je tomu ale skutečně tak? Bude Polsko pro ženy a queer lidi opravdu bezpečnějším a svobodnějším místem k životu? A jak se žije queer lidem na Slovensku? Propisovala se vůbec feministická témata do letošních voleb u našich sousedů? Existují mezi těmito zeměmi nějaké paralely, nebo je každé tažení antigenderového hnutí jiné? Jsou feministky a feministé úspěšní a úspěšné v mobilizaci mas?
Na otázky v debatě o právech žen a queer lidí ve střední Evropě odpovídala slovenská překladatelka Kristína Karabová z platformy feministky.sk, česká socioložka a odbornice na evropský antigender Eva Svatoňová a polsko-česká socioložka Ludmila Wladyniak působící na Fakultě humanitních studií UK a v Centru pro společenské otázky SPOT.

 

Debata a celý projekt Mezi bohem a ultrapravicí vznikly za podpory Nadace Rosy Luxemburgové.

Čtěte dále