Boom kryptoměn a proces digitalizace peněz

Je to už přes padesát let, kdy došlo k tzv. Nixonovu šoku z roku 1971. Tedy sérii ekonomických opatření, která vedla o dva roky později k praktickému rozpadu brettonwoodského měnového systému. Tento moment je mnohými ekonomy i historiky považován za začátek globalizace a finančního kapitalismu.

Od tohoto momentu přestaly být světové peníze kryté zlatem a kontrola nad jejich emisí se přesunula především do rukou bankéřů a investorů. Finanční trhy od této chvíle zaznamenaly velmi výrazný rozmach a s tím rostl i jejich společenský i politický vliv. Jedním z následků takového vývoje bylo i postupné rozevírání nůžek sociální nerovnosti.

Nicméně až poslední dekáda nekončících ekonomických krizí, která vyvrcholila globální pandemií, iniciovala novou diskusi nad legitimitou a udržitelností tohoto systému, který vzbuzuje četné obavy na straně občanů, podnikatelů, investorů i státníků z rostoucí inflace a hrozící ekonomické nestability. Mnozí aktéři proto hledají inovativní formy platidel i peněžního kapitálu, zejména ve formě digitálních měn.

Série analytických textů ekonomického antropologa Martina Tremčinského se zaměřuje na probíhající proces digitalizace peněz, který může zásadně ovlivnit podobu finančních trhů budoucnosti. V jednotlivých textech se věnuje historii post-brettonwoodské ekonomiky až do krize roku 2008, která je mnohdy interpretována jako skutečný důvod vzniku kryptoměn.

 

Články

Společnost bez hotovosti je super. Akorát že vůbec

V Česku mnozí s nadšením vzhlížejí k Norsku, kde se naprostá většina platebních transakcí odehrává digitálně. V tom stejném Norsku naopak sílí hlasy volající po ochraně hotovosti.

Bohatí bohatnou, chudí chudnou. Od digitálního feudalismu k digitálnímu proletariátu

Závěrečný díl seriálu o kryptoměnách a digitalizaci peněz se zaměřuje na to, jak se kryptoměny aktuálně pokoušejí využít technologičtí giganti.

Stát versus bitcoin. Jak probíhá regulace kryptoměn?

Bitcoin začal jako experimentální digitální měna mimo dohled centrálních finančních institucí i státu. Čím více peněz se ale v bitcoinovém systému točí, tím větší je tlak na jeho regulaci.

Co je to kryptokolonialismus? Bitcoin a jeho zábor zemí globálního Jihu

Země globálního Jihu slouží „technologickým inovátorům“ a kryptoměnovým dobrodruhům jako laboratoř, která má akcelerovat jejich byznys. Často na úkor místních komunit.

Bitcoin a jeho začátky. Pokus o hledání stálého bodu v proměnlivém světě

Bitcoin vznikl v časech poslední velké ekonomické krize a měl nabídnout řešení řady problémů spojených se současným finančním systémem. Nyní se s nimi sám potýká.

Válka je věcí peněz. Proč jsou v konfliktech bankéři důležitější než vojevůdci?

Před padesáti lety se zhroutil brettonwoodský systém, který držel ekonomické klima Západu. Co ho nahradilo a proč? Je tady nový seriál Martina Tremčinského Boom kryptoměn a proces digitalizace peněz!