Pracující migrace za časů války

Série textů a podcastů Pracující migrace za časů války se zabývá pracovními podmínkami lidí, kteří před válkou utekli z Ukrajiny do Česka. Situace po vypuknutí války zvedla vlnu solidarity a pomoci, našli se ale i zaměstnavatelé, kteří důsledky války pojali jako možnost zaměstnat a zneužívat levnou pracovní sílu. Téma zneužívání zranitelnosti zahraničních pracovníků bylo v Česku aktuální už dávno před válkou. Bezprecedentní lidí, kteří do Česka přišli loni na jaře, z něj udělal téma zcela zásadní. Série se zabývá osudy lidí, kteří po příchodu do Česka vykonávali špatně placenou práci za nedůstojných podmínek, právním rámcem, tedy pracovním právem České republiky a mechanismy kontroly v takových případech, ale i východisko ze situace, kdy se uprchlíci v takové pozici ocitli a dokázali z ní odejít.

Projekt vznikl za podpory Nadačního fondu pro nezávislou žurnalistiku.

 
Pracujici migrace za casu valky

Články

Nedostupnost kvalifikované práce pro pracující migraci za časů války

V druhém podcastu ze série, která se věnuje pracovním podmínkám ukrajinských uprchlíků, hovoří socioložka zabývající se výzkumem mezi ukrajinskými běženkyněmi a předsedkyně spolku lékařů se zahraničním vzděláním s názvem Doktor Čechov.

Český stát mrhá potenciálem ukrajinských uprchlíků a vhání je do šedé ekonomiky

Situace na trhu práce, kdy ukrajinští uprchlíci často vykonávají nekvalifikovaná zaměstnání, i když mají kvalifikaci pro lepší práci, je skandální. Místo toho, aby stát vytvořil podmínky pro integraci, dělá pravý opak.

Vykořisťování pracující migrace za časů války

V podcastu ze série, která se věnuje pracovním podmínkám ukrajinských uprchlíků, hovoří ředitelky Centra humanitární pomoci Teplice a obecně prospěšné společnosti La Strada.

„Mít práci je lepší než být závislí na pomoci nějakého státu“

Pracovní podmínky ukrajinských běženců jsou často otřesné. A nový zákon Lex Ukrajina 5 jejich situaci jen zhorší. Přečtěte si první z řady reportáží o této problematice.