Mix měsíce: Abe (H16)

Listopadový mix pro A2larm připravil bratislavský producent Abe, který se přibližně od roku 2006 věnuje žánru trap music.

S novým měsícem přichází další exkluzivní mix. Tentokrát dostal prostor Abe, veterán bratislavské hiphopové scény, člen legendární formace H16. Abe je v současnosti nejvýraznější postavou mezi česko-slovenskými producenty hypnotických a přebasovaných trapových beatů. Několik jeho produkcí si vybrala do svých skladeb i rapová superstar současnosti, Chief Keef. Ten zároveň Abeho zapojil do producentského týmu svého labelu Glory Boyz.

„Začal jsem dělat něco jako první trap na Slovensku zhruba v roce 2006. Například skladby Komu Možem Veriť nebo Tanker jsou toho dokladem,“ odpovídá Abe na otázku, kdy začal poprvé zkoušet nějaké trapové věci. Producentskou výzbrojí současného hiphopového trendu jsou počítačové programy na tvorbu hudby, mezi nimiž kraluje především Fruity Loops. Jednoduchý, přehledný a efektivní software je hojně využívaný i producenty jiných žánrů. Například nugrimeová hvězda Visionist oceňuje na programu především snadnou práci se samply. Ikonika, další londýnská DJ hvězda, se hlásí taktéž k Fruity Loops a přirovnává jej k počítačové hře.

Snadný přístup k tvorbě hudby podle vlastních představ (spousta tvůrců přiznává, že si Fruity Loops poprvé stáhla zadarmo na netu) demokratizuje producentskou činnost a pomáhá vniknout specifickým žánrům, které by bez toho nikdy nejspíš nevznikly. To je případ například káhirského electro chaabi, nebo portugalské batidy. Tvorbě rapových beatů se tak v současnosti věnuje spousta mladých lidí. Většina z nich se ale nikdy neprosadí a tuto svoji ambici brzo vzdá. Pokud se jim poštěstí zaujmout známějšího rappera, často za svoji práci nedostanou ani zaplaceno. V takových případech se hraje na strunu prestiže a budoucího kapitálu, který z takové spolupráce může dotyčný vytěžit. Beaty se totiž zcela běžně prodávají na internetu případným zájemcům. Producent se rázem mění v obchodníka a musí taktizovat, protože příliš mnoho prodaných beatů zase snižuje cenu souběžně s tím, jak se specifický osobní vklad ohrává do omrzení. Zdá se to jako snadná příležitost k zisku, ale do takové fáze se probojuje pouze pár šťastlivců.

Abe už je na scéně dlouhou dobu, takže moc dobře ví, že za každý beat se musí platit. „Nejvíc si cením takového rappera, který mi dá nejvíc peněz,“ shrnuje jasnou logiku své činnosti, protože z něčeho se musí zaplatit nájem a ostatní výdaje. Abe tuto činnost posunul ještě o kousek dál v podobě prodeje balíků zvuků, které si nakupující nahraje do svého hudebního programu, nebo se za určitou cenu dává k dispozici jako učitel v produkování skladeb.

Někteří úspěšní producenti jako král chicagského drillu Young Chop nebo trapová hvězda Lex Luger se pokoušejí do svých vlastních skladeb i rapovat a vytvořit si sami zcela vlastní produkt. Podobný nápad, ale z opačného pohledu, zkusil realizovat aktuálně i Chief Keef. Výsledek však svědčí o tom, že může být skutečně vděčný za svůj producentský tým, který ho zásobuje tunami nových a především kvalitních věcí. „Nedávno jsem mu posílal šest svých nových podkladů a dneska ráno mi přišla zpráva, že si čtyři z nich vybral,“ říká Abe. Chief Keef se objevuje i v a2larmovském mixu. Můžete se těšit na více než čtyřicetiminutovou nálož aktuálních trapových pecek v podání hvězdných producentů (Metro Boomin, Sonny Digital) a rapperů (Future, Gucci Mane, Wiz Khalifa,Young Thug). Mix si můžete zdarma stáhnout na našem soundcloudovém kanálu.

 

Čtěte dále