Špička elektronické hudby v Hranicích na Moravě

Periferie České republiky se začátkem června na jednu noc stane centrem nezávislé kultury. Festival Story přiveze interprety jako Atom™, Equiknoxx nebo Aïsha Devi.

Festival elektronické hudby a světla Story se po úspěchu podzimního ročníku vrátí 3. června do odsvěcené Kaple svaté Barbory v Hranicích na Moravě. „Chladná páteční noc v Hranicích na Moravě ukázala, že pořádání žánrových a nákladnějších akcí mimo kulturní centra má smysl,“ psalo se po loňské akci v reportáži na Radiu Wave a další ročník má ambici na laťku toho předešlého navázat.

„Většina umělců a umělkyň zavítá do České republiky poprvé a periferie se díky nim na jeden večer stane centrem nezávislé kultury,“ říká dramaturg festivalu Radim Zbránek. „Klademe velký důraz na kvalitní zvuk a vizuální stránku festivalu. Snažíme se využít loňských zkušeností a posunout festival o kus dál, aby si návštěvníci odnesli silný zážitek,“ dodává.

Možnosti zvukové aparatury otestuje v Chile usazený německý umělec Uwe Schmidt, který je spjat s labelem Raster Noton a vystupuje pod pseudonymem Atom™. Na scéně se pohybuje už od roku 1991 a etabloval se jako jeden z nejvlivnějších producentů experimentální elektronické hudby. Posluchače překvapuje každým vydaným albem a soustavně překračuje hranice žánrů. Uwe Schmidt ve své tvorbě spojuje elektronickou hudbu s digitálním uměním, které spojuje do jedinečné audiovizuální show. Zvuk Atom™ je ovlivněný EBM, acid technem a vesmírným ambientem a se svým živým setem vystupuje na předních světových festivalech a v klubech.

Do Hranic dorazí také jamajský hudební projekt Equiknoxx, které tvoří Gavsborg, Time Cow a hostujicí zpěvačka Shanique Marie. Produkují originální, avantgardní dancehall a jejich poslední deska Bird Sound Power je označovaná za jednu z nejlepších nahrávek elektronické hudby za rok 2016. Dancehallové beaty doplňují surrealistickými zvuky a ruchy spojené do propracovaných kompozic. Jejich skladby připomínají bohatou tropickou zahradu rozmanitých rytmů a melodických postupů.

Do tvorby švýcarské producentky s nepálskými kořeny Aïshi Devi se promítají vlivy tibetské kultury. Během svých rituálních setů dostává posluchače do transu repetitivními syntezátorovými zvuky, nad kterými se vznáší její meditativní vokál. Pohybuje se mezi abstraktním technem a experimenty se synthpopovým zvukem. Projekcemi ji doprovodí francouzská vizuální umělkyně Emilie Berett.

Novozélanďan Olly Peryman neboli Fis se dostal do povědomí jako producent techna a drum’n’bassu. Jeho tvorba se v posledních letech posunula k experimentům s napodobováním přírodních nebo metalických zvuků a ambientním zvukovým plochám. V jeho rytmických postupech je znát také vliv kultury maorských původních obyvatel Zélandu, které podkresluje hutná basová linka. Fis vystoupil v roce 2014 na berlínském festivalu Atonal hned po Cabaret Voltaire nebo na CTM. Na Story odehraje živý set, který bude jeho prvním českým vystoupením.

Rodačka ze San Franciska Sheela Rahman alias XOSAR je jednou z hvězd současné klubové scény. Její tvorba se posouvá k experimentální podobě tvrdého techna s prvky metalu. Desky vydává na předních labelech L.I.E.S. nebo Opal Tapes. DJka Dash dává přednost temnému technu s příklonem k IDM a dalším experimentálním subžánrům. Dash v vystupuje na tanečních party v zahraničí, převážně v lipském IFZ či v Berlíně a tamních klubech, například v About Blank nebo Griessmüehle.

Program Story zahájí Ondřej Holý s projektem dné. Minulý rok vydal po pětileté odmlce desku These Semi Feelings, They Are Everywhere, která získala ceny Vinyla i Apollo za nejlepší tuzemskou nahrávku a patří k vůbec nejvíce hraným českým albům za našimi hranicemi. Jeho emocemi nabité, subtilní vystoupení naplní prostor opuštěného kostela jemným zvukem piána a propracovanými samply. Vizuální doprovod je opět připravován ve spolupráci s pražským kolektivem Lunchmeat.

 

Čtěte dále