Útok na veřejnoprávní média ve Švýcarsku selhal

Převážná většina Švýcarů se v nedělním referendu vyslovila proti zrušení koncesionářských poplatků a odmítla komercionalizaci médií.

V nedělním v referendu se 71,6 procenta Švýcarů vyslovilo proti zrušení koncesionářských poplatků, kterými se financují tamní veřejnoprávní rozhlas a televize. Kampaň proti veřejnoprávním médiím s názvem „No Billag“ (Billag je název společnosti, která má na starosti vybírání poplatků) iniciovaly dvě pravicové strany – mládežnické křídlo libertariánské Svobodné demokratické strany (PLR) s podporou národovecké Švýcarské lidové strany (UDC). Zastánci zrušení poplatků argumentovali tím, že veřejnoprávní média neodpovídají duchu současné doby ani vkusu většiny lidí. Koncesionářské poplatky ve Švýcarsku jsou navíc poměrně vysoké, každá domácnost musí zaplatit zhruba 450 švýcarských franků (necelých deset tisíc korun) ročně, třebaže vláda chystá jejich mírné snížení na 365 franků.

Výsledek referenda ukazuje, že lidé odmítají systém, v němž by fungovaly pouze komerční rádia a televize.

Všechny švýcarské regiony hlasovaly proti návrhu pravicových stran. Švýcaři zároveň odsouhlasili (84,1 procenta hlasů) zachování daně z přidané hodnoty a federální daně, které jsou dvěma hlavními zdroji příjmů Švýcarské konfederace. „Výsledek ukazuje, že voliči dál chtějí zachovat veřejné vysílací služby a jsou za to ochotni platit. Nadprůměrná účast svědčí o tom, že demokracie je stále naživu,“ komentovala výsledky ministryně pro komunikaci Doris Leuthardová na tiskové konferenci. Dodala, že konečný výsledek ukazuje, že lidé odmítají systém, v němž by fungovaly pouze komerční rádia a televize.

Švýcarská veřejnoprávní média zajišťují vysílání ve všech čtyřech oficiálních jazycích – němčině, francouzštině, italštině a rétorománštině – a jsou zárukou, že se ke všem lidem dostanou důležité informace bez jazykových bariér. Podle obhájců médií veřejné služby by se jejich zrušením znevýhodnily chudší francouzsky a italsky mluvící oblasti na úkor bohatších německojazyčných regionů, na které se dnes zaměřují soukromé stanice. Nedělní referendum bylo již pátým pokusem, jak konfrontovat švýcarská veřejnoprávní média na celostátní úrovni od roku 1982. Výsledek referenda je pozoruhodný i vzhledem k negativnímu obrazu českých veřejnoprávních médií a diskusím, které se o nich vedou u nás.

 

Čtěte dále