Fotoreport: Křetínského důl v Lipsku obsadili sami policisté. Bránili ho před aktivisty

Přes šest se tisíc lidí se v pátek zúčastnilo demonstrací německých Fridays for Future. V sobotu ráno tisíce aktivistů obsadily hnědouhelné doly na východě Německa a požadovaly jejich okamžité uzavření.

Foto Petr Zewlakk Vrabec

V pátek odpoledne vyšlo po celém Německu do ulic stávkovat s hnutím Fridays for Future Deutschland přes šest set tisíc lidí. Večer pak proběhla na univerzitách v Lipsku, Berlíně a Drážďanech akční pléna hnutí Ende Gelände, která se propojila online videokonferencí. Aktivisté se tam domlouvali na sobotní blokádu hnědouhelných dolů. Blokáda měla upozornit na to, že je potřeba okamžitě ukončit spalování hnědého uhlí, které je nejšpinavějším zdrojem elektrické energie. Při jeho spalování proudí do ovzduší jednak jedovaté látky, jednak skleníkové plyny způsobující globální oteplování.

V sobotu ráno se aktivisté z Lipska vydali několika vlaky směrem k lomu Vereinigtes Schleenhein. Poté, co vystoupili z vlaku, střetli se opakovaně s policií a několikrát prorazili policejní kordony a také plechový plot, který důl chránil. Zhruba tisícovce lidí, ke kterým se přidali i čeští aktivisté z hnutí Limity jsme my, se nakonec podařilo do lomu proniknout a usadili se pod rypadly. Samotná rypadla chránili policisté tím, že je sami obsadili.

Podle mluvčí hnutí Limity jsme my Mariky Volfové se čeští aktivisté připojili proto, že klimatická krize nezná hranice. „Proto jsme dnes bojovali po boku našich německých přátel proti zničujícímu uhelnému byznysu Daniela Křetínského,“ vysvětlila pro Alarm důvody české účasti s tím, že aktivisté zablokovali dva doly v Lužici a třetí u Lipska. „My jsme byli právě u Lipska, kde Křetínského Mibrag chce zbourat celou vesnici Podelwitz, pokračovat v ničení planety, a přispívat tak ke klimatické krizi,“ uvedla mluvčí v narážce na to, že firma Mibrag, která patří české firmě EPH Daniela Křetínského, skupuje domy v obci a vytváří nátlak na ty, kteří je prodat nechtějí, a to právě kvůli rozšiřujícímu se dolu Vereinigtes Schleenhein. „Společně chceme rychlejší konec uhlí v Německu, v České republice i po celém světě a spravedlivou transformaci, ze které nebudou profitovat uhlobaroni jako Daniel Křetínský,“ uzavřela Volfová.

Aktivisté ve stejnou dobu blokovali i další místa. Zhruba pět set aktivistů proniklo do povrchového dolu Jänschwalde, 450 lidí se účastnilo blokády vlakové trati pro dopravu uhlí, dalších pět set lidí bylo v dole Welzow-jih. V sobotu večer pak doly opustili a blokády ukončili. Cílem aktivistů byla uhelná infrastruktura společnosti LEAG v Lužici, kterou vlastní miliardář Křetínský a PPF Investments, což je kapitálová společnost, která sídlí v daňovém ráji na ostrově Jersey. Na projektu LEAG s ní spolupracuje Kellnerova PPF, která je jedním z investorů. Většinovým vlastníkem PPF Investments je právník Tomáš Brzobohatý, dlouholetý Kellnerův spolupracovník.

Čtěte dále