Bojkot Amazonu během Black Friday slev má ukázat, že firma představuje globální hrozbu

Impérium Jeffa Bezose je pod palbou čím dál silnější kritiky. Páteční bojkot Amazonu má ukázat na nelidské pracovní podmínky, škody na životním prostředí i na hrozbu pro veřejné zdraví.

„Amazon není pouhá společnost, není to už ani jen monopolistická megafirma, je to něco mnohem horšího,“ říká Janis Varufakis ve výzvě k bojkotu Amazonu během pátečních slev známých jako Black Friday. „Je to pilíř nového techno-feudalismu. Ke svým zaměstnancům se chová jako k nahraditelným robotům. (…) Amazon ničí malá knihkupectví a byznysy. Je to obrovský stroj na behaviorální modifikaci. (…) Nekompenzuje zdravotní újmy zaměstnanců v nehygienických skladech (…) a obrovské škody na životním prostředí. Amazon představuje jasnou hrozbu pro pracovníky, komunity, veřejné zdraví, planetu, demokracii a pro koncept svobodného občana, o kterém establishment tak rád básní.“

„Fakt, že Amazon se rozhodl raději investovat do bezpečnostních systémů a snah zabránit vzniku odborů, než aby navýšil mzdy, zkrátil pracovní dobu nebo zlepšil podmínky zaměstnanců, ilustruje jeho bezohlednost k pracujícím.“

Jeden jediný den „drobného aktivismu“ v podobě nenavštívení webu ze strany milionů až miliard potenciálních zákazníků dá podle Varufakise Jeffu Bezosovi jasný signál „solidarity vůči pracovníkům, komunitám a planetě“. Podle iniciativy #MakeAmazonPay, jíž je Varufakisova výzva součástí, je jediný způsob, jak čelit technologickému gigantovi, globální hnutí. Snahy o korporátní odpovědnost nebo omezení Bezosova majetku již nestačí. Amazon například dva roky po sobě neodvedl ani dolar na daních, načež zaplatil 162 milionu dolarů – 1,2 procenta ročního příjmu.

Make Amazon Pay, „sdružení skladníků, klimaaktivistů a občanů celého světa“, žádá zlepšení pracovních podmínek, poskytnutí pracovních jistot, respekt k zaměstnaneckým právům, udržitelnost a naplnění závazků vůči společnosti, například v podobě adekvátních daní nebo ustoupení od monopolistických praktik.

Špehování odborářů, strach z aktivistů

Výzva vychází jen pár dní poté, co server Motherboard zveřejnil rozsáhlou zprávu, která shrnuje data z desítek uniklých mailů Centra pro globální bezpečnostní operace (Global Security Operations Center) Amazonu z druhé poloviny roku 2019. Podle uniklých informací bezpečnostní analytici Amazonu tajně monitorovali potenciální odborářské iniciativy pracovníků po celém světě, včetně environmentálních a aktivistických skupin na Facebooku a Instagramu. Amazon si měl například najmout slavnou agenturu Pinkerton, jejíž pracovníci kdysi zabránili atentátu na Abrahama Lincolna, ale mají rovněž nechvalně proslulou tradici potlačování dělnických stávek.

Podle interních mailů dostávali zaměstnanci centra podrobné zprávy o aktivitách skladníků po celém světě nespokojených s pracovními podmínkami. Hodnotila se v nich například i „úroveň hrozby“ pro podnik. „Jako každá zodpovědná firma udržujeme v našich provozech určitou úroveň kontroly, abychom zajistili bezpečnost pro naše pracovníky, budovy a inventář,“ řekla serveru mluvčí Amazonu Lisa Levandowski. To prý zahrnuje i spolupráci s interními vyšetřovacími týmy a bezpečnostními složkami dané země v souladu se zákony.

Zdroje, které si přály zůstat v anonymitě, řekly Motherboardu, že agenti vytvářeli anonymní účty na sociálních sítích, kde sbírali informace o odborářských aktivitách, protestech a demonstracích v oblastech, kde má Amazon sklady nebo je plánuje stavět. Používali rovněž monitorovací software sledující soukromé facebookové skupiny. Jedna zpráva varovala Amazon před studentskými klimatickými stávkami Fridays For Future, jejichž vliv podle analytiků „rychle přitahuje čím dál víc lidí“. „Jsme polichoceni, že nás Amazon vnímá jako tak velkou hrozbu,“ vyjádřilo se hnutí pro server.

„Fakt, že Amazon se rozhodl raději široce investovat do svých bezpečnostních systémů a snah zabránit vzniku odborů, než aby navýšil mzdy, zkrátil pracovní dobu nebo zlepšil podmínky zaměstnanců, ilustruje jeho bezohlednou lhostejnost k pracujícím,“ prohlásil senátor za Ohio Sherrod Brown. V říjnu podepsali členové Evropského parlamentu otevřený dopis Bezosovi, v němž kritizují sledovací praktiky Amazonu. „Amazon a Jeff Bezos se chovají, jako by pro ně neplatil zákon, a to jen proto, že nahromadili bezprecedentní množství bohatství a moci. Musí to skončit,“ říká jedna z autorek Manon Aubry. Podle další signatářky Marie Toussaint jsme „věděli, že svět Bezosova impéria je svět sociálního utrpení a environmentální destrukce. Teď je nám jasné, že je to také svět bez demokracie.“

 

Čtěte dále