PIKO. Jak se pervitin stal součástí české každodennosti

PIKO je série reportážních textů Pavla Šplíchala Apoleny Rychlíkové, které prostřednictvím příběhů uživatelů pervitinu popisují jeden ze zásadních fenoménů české periferie: pervitin. Jak pervitin souvisí s chudobou? Proč se z něj stal motor levné práce v Česku? Jak rozšířený je mezi mladými lidmi z učňovských oborů? Proč dnes většina uživatelů drog začíná právě na pervitinu? Jak to, že celých 60 procent lidí ve věznicích sedí za problémy související s drogami?

Pokud bychom si chtěli odpovědět na otázku, jaký je rozdíl mezi rakouskou a českou vesnicí, jedna z možných a výstižných odpovědí by mohla znít: pervitin. Totéž platí i pro česká a moravská maloměsta. Ale nejen ta. Například Ostrava se v užívání pervitinu dlouhodobě drží na špici i v širším středoevropském kontextu a v Česku najdeme nejvíce varen v Evropě.

Narkomanie a drogy už dnes nevyvolávají takový mediální zájem a morální paniku jako v devadesátých letech. S nadsázkou by se dalo říct, že jsme se s pervitinem naučili žít. Českou společnost provází už takřka čtyřicet let a stal se její součástí, byť nechtěnou a částečně neviděnou. Málokdo tuší, do jaké míry je dnes pervitin „motorem“ v českých montovnách a že způsob jeho užívání je výrazně provázaný se socioekonomickým statusem uživatelů. Navíc roste počet mladistvých, kteří „piko“ berou jako iniciační drogu.

Často se tak děje v regionech a místech, kde společnost mladým nenabízí jinou budoucnost než špatné vzdělání a levnou práci. A právě na provázanost užívání pervitinu se společenskou situací konzumentů drog a na dopady, které má droga nejen na uživatele samotné, ale i na fungování českých periferií, se tato série zaměřuje.

 

Články

Pestrá, přátelská a soucitná společnost je nejlepší prevencí destruktivních typů závislosti, říká Pavel Nepustil

Po sérii kapitol z připravované knihy PIKO přinášíme rozhovor s terapeutem Pavlem Nepustilem, který se dlouhodobě zaměřuje na problematiku drogových závislostí.

Obklopený párnem. Není potřeba perník zkusit, aby vám změnil život

Poslední ukázka z připravované knihy PIKO, kde se podíváme do vyloučené lokality. Jen málokdo tady nebere, pervitin je doslova všude, a i když se sami vyhnete závislosti, váš život přesto zásadně ovlivní.

Nakladatelství Alarm vydává první knihu: PIKO. Právě startuje předprodej

Po roce intenzivní reportážní práce jde do tisku první publikace, která vznikne pod hlavičkou Nakladatelství Alarm. Jejími autory jsou naši redaktoři Apolena Rychlíková a Pavel Šplíchal. Vznik nakladatelství podpořilo v letošní kampani více než osm set čtenářů.

PIKO: Kluk jako já – z ničeho něco. Když prodáváš drogy, počítáš s tím, že skončíš v base. A hraješ o čas

Podle odhadů je v českých věznicích 80 až 85 procent lidí s drogovou závislostí. Trestná činnost spojená s drogami je jedním z nejčastějších důvodů nástupu do vězení.

PIKO: Tak přijel ses tu léčit, nebo ne? V terapeutické komunitě se na sebe hraje jen do té míry, do které to není destruktivní pro ostatní

Další díl seriálu o fenoménu pervitinu v České republice se věnuje životu v terapeutické komunitě.

Děkuju ti, pikénko. Mladí závislí si pervitinem leckdy nahrazují identitu. A nestydí se za to

Další díl seriálu o pervitinu v Česku sleduje příběhy dospívajících. Sdílet užívání na sociálních sítích se stalo součástí jejich identity. Vystoupit z tohoto koloběhu není jen tak.

PIKO: Všechny feťácké ctnosti. Nástup pervitinu v generaci normalizačních toxíků

Počátky pika v Česku nejde začít nikde jinde než u pionýrů československé toxikomanie. Drogonauti, chemici a samouci inspirováni Západem tehdy nejspíš netušili, že vypouští džina z lahve.

PIKO: Junkies‘ lives matter, na životech feťáků záleží

Na Alarmu startuje reportážní série věnovaná pervitinu. Individualizované příběhy o pádu na dno, ani heroické vyzdvihování těch, kteří se z něj zvládli „vyhrabat“, ale nečekejte.