Klinika může zase realizovat svůj program

Aktivisté byli u odvolacího soudu úspěšní.

Několik posledních týdnů se program Autonomního a sociálního centra Klinika odehrával mimo prostory budovy. Důvodem bylo vydání předběžného opatření, které kolektivu nařizovalo zdržet se užívání nemovitosti. Jazykové kurzy, přednášky, koncerty, sousedská setkání nebo dětský klub se v důsledku rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 3 z počátku května přesunuly do ulic. Některé aktivity provozovalo centrum přímo před budovou v Jeseniově ulici, další se odehrávaly demonstrativně před sídlem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), s nímž vede ASC Klinika o budoucnost objektu občansko-právní spor. Ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu tak mohla pod svými okny alespoň na krátko zakusit atmosféru, kterou byla Klinika prodchnuta dennodenně. Právě ÚZSVM, který je vlastníkem budovy, předběžné opatření inicioval s odvoláním na neoprávněnost užívání budovy. Aktivisté se proti rozhodnutí odvolali a jejich žádosti včera odvolací soud vyhověl s poukazem na to, že důvody pro akutní úpravu poměrů neshledává jako dostačující, například i kvůli absenci kolaudačního rozhodnutí.

Klinika po měsíci vyhnanství získává opět možnost rozvíjet svůj program naplno.

Aktivisty výsledek odvolání pochopitelně těší: „Rozhodnutí soudu je dalším z malých vítězství Kliniky, která se snaží nejen zachránit jeden žižkovský dům před chátráním a developery, ale hlavně staví proti komerční logice autonomii a solidaritu. Klinika vznikla obsazením a tuto taktiku přímé akce jsme zvolili i proto, že právní řád vlastníky nemovitostí často není schopen přimět k tomu, aby se o svůj majetek starali. O to významnější tedy je, že nám teď soud dává za pravdu. Stát nemůže zneužívat k vyklizení Kliniky nahlášené fiktivní bomby, musel nám vrátit klíče od budovy a nyní nám nemůže bránit ani v programu, zvelebování domu a vytváření prostoru pro aktivity a lidi, které tržní logika žene z města pryč.“

Právní zástupce kolektivu Pavel Uhl dodal, že Městský soud v Praze naznal, že žalobce předložil pouze některé dokumenty stavebního úřadu, a vytvářel tak dojem existence kolaudačního rozhodnutí, ačkoliv žádné neexistuje a stavební úřad v minulosti hodnotil věc zcela jinak. Podle Uhla je dobře, že tento – dle jeho názoru manipulativní – postoj žalobce odvolací soud nepřesvědčil.

Klinika tak po měsíci vyhnanství získává opět možnost rozvíjet svůj program naplno a spolu s ním probudit i ideje, které solidární aktivity realizované v jejích prostorech reprezentují. Vzhledem k tomu, že proti rozhodnutí Městského soudu už není šance se odvolat (ledaže by ÚZSVM věc hnal až k Ústavnímu soudu) a obě strany sporu musí čekat na definitivní rozhodnutí, se zdá, že po období plném výbušných okamžiků nastala konečně chvíle klidu.

 

Podpořte nás

Budoucnost je teď! Podpořte Alarm.

 
Čtěte dále

Ochrana soukromí | Vaše údaje jsou u nás v bezpečí! OKZajímají mě cookies

Společně tvoříme mainstream! Podpořte nás.
close-image