Kanada odepřela vstup do země europoslanci Bovému

Francouzský odborářský aktivista a europoslanec za zelené José Bové cestoval na demonstraci proti smlouvě CETA, byl však zadržen na hranicích a vrácen do Evropy.

Ve světě a zejména ve Francii velmi známý kontroverzní europoslanec José Bové se měl zúčastnit oficiálně nahlášených demonstrací a konferencí proti smlouvě o volném obchodě mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA), které tento týden probíhají v quebecké metropoli Montrealu. Bové, který obdržel oficiální pozvání od organizátorů, byl podle BBC okamžitě po příletu v úterý 11. října zadržen. Po sedmi hodinách byl pozdě večer propuštěn do hotelu, aby byl následující den ze země vyhoštěn. Na Twitteru to pak komentoval slovy: „Odpůrci CETA nejsou v této zemi vítáni.“

Je nepřijatelné, že kanadská vláda podporuje volný pohyb služeb a zboží, ale současně zakazuje občanům vstoupit na její území.

Zemědělec a bývalý velmi aktivní odborář se proslavil zejména tím, že v roce 1999 ve jménu boje proti globalizaci a amerikanizaci zaútočil traktorem na prodejnu McDonald’s, za což si odseděl tři měsíce ve vězení. Následně byl také několikrát vyhoštěn ze Spojených států amerických, když se do nich pokusil propašovat slavný francouzský sýr roquefort. Kanadské autority dosud nesdělily přesný důvod pro jeho vyhoštění, ale spekuluje se, že nejen jeho současný boj proti CETA, TTIP a GMO, ale i jeho minulost hrají v případu významnou roli.

Obchodní zájmy nesmí omezovat svobodu slova

Předseda zelené frakce v Evropském parlamentu (EP) Philippe Lamberts dnes odeslal otevřený dopis předsedovi EP Martinu Schulzovi, ve kterém vyjadřuje hluboké znepokojení:

„Zcela neodůvodněné vyhoštění Josého Bového z Kanady rozhodně není marginální událostí. Ukazuje, v jak nepříjemné situaci se světoví lídři nacházejí před 27. říjnem, kdy by mělo dojít k uzavření smlouvy o volném obchodu. Je zcela nepřijatelné a zároveň rozporuplné, že kanadská vláda podporuje volný pohyb služeb a zboží, ale současně zakazuje občanům vstoupit na její území.

Toto nepřátelské gesto nevěstí nic dobrého, pokud jde o otevřenost a volný pohyb, které jsou pro smlouvu mezi EU a Kanadou tak stěžejní. Domníváme se, že žádné politické nebo ekonomické projekty nesmí zasahovat do svobody slova. Od Evropského parlamentu očekáváme rozhodnou odpověď kanadské vládě.“

 

Čtěte dále