Francie m├í levicov├ęho kandid├íta na prezidenta

Z┬áprezidentsk├Żch prim├írek francouzsk├ę Socialistick├ę strany vze┼íel jako v├şt─Ťz p┼Öedstavitel levicov├ęho k┼Ö├şdla Beno├«t Hamon.

Hamon porazil centristu Manuela Vallse p┼Öesv─Ťd─Źiv├Żm v├Żsledkem 58 proti 42 procent┼»m. Mezi francouzsk├Żmi socialisty je pova┼żov├ín za rebela a outsidera, kter├Ż se p┼Ö├şli┼í nehod├ş do uhlazen├ę image st┼Öedolev├ę strany. Nen├ş tak divu, ┼że ho n─Ťkte┼Ö├ş vn├şmaj├ş jako francouzsk├ęho Jeremyho Corbyna. Jeho situace ve stran─Ť je ostatn─Ť velmi podobn├í: v├şt─Ťzstv├ş, kter├ęho dos├íhl, je v├Żsledkem st┼Öetu dvou hlavn├şch frakc├ş uvnit┼Ö socialist┼» ÔÇô levicov├ęho k┼Ö├şdla, kter├ę reprezentuje, a hollandovsk├ę linie, kter├í je v┬áz├ísad─Ť programovou obdobou britsk├ę New Labour, kterou sv├ęho ─Źasu zt─Ťles┼łoval Tony Blair.

Tento krok je v┬ánastal├ę situaci pochopiteln├Ż ÔÇô Socialistick├í strana b─Ťhem sv├ę vl├ídy ztr├íc├ş na popularit─Ť a obl├şbenost prezidenta Fran├žoise Hollanda je tak minim├íln├ş, ┼że se ani nepokusil uch├ízet se znovu o podporu. Nakolik se Hamonovi poda┼Ö├ş sto─Źit kormidlo sv├ę strany doleva se teprve uk├í┼że, nicm├ęn─Ť jeho vize pro francouzskou levici jasn─Ť ukazuje, ┼że ti, kdo jej podporuj├ş, cht─Ťj├ş tentokr├ít vsadit na progresivn├ş karty. Trumfy, kter├ę Hamon tah├í z┬áruk├ívu, m├í b├Żt mimo jin├ę da┼ł z┬áautomatizovan├ę pr├íce, univerz├íln├ş z├íkladn├ş p┼Ö├şjem, dokon─Źen├ş p┼Öechodu na obnoviteln├ę zdroje energie, zkracov├ín├ş pracovn├ş doby nebo legalizace marihuany.

Pokud chce Hamon usp─Ťt, bude muset nal├ęzt zp┼»sob, jak p┼Öesv─Ťd─Źit Macronovy centristick├ę sympatizanty stejn─Ť jako M├ęlenchonovy levi─Ź├íky.

Jeho pozice v┬áprezidentsk├ę kampani je ale zna─Źn─Ť komplikovan├í. Za sebou m├í jenom rozh├ídanou stranu a sv├Żm soupe┼Ö┼»m sotva d├Żch├í na z├ída. Dosavadn├ş favoritkou voleb je kandid├ítka krajn├ş pravice Marine Le Penov├í, kterou n├ísleduje na druh├ęm m├şst─Ť konzervativec Fran├žois Fillon a Hamonovi bude znep┼Ö├şjem┼łovat ┼żivot i centrista Emmanuel Macron, b├Żval├Ż ministr financ├ş Hollandovy vl├ídy, kter├Ż se rozhodl pro samostatnou kampa┼ł En Marche! a jeho preference prozat├şm strm─Ť stoupaj├ş. O hlasy levicov├Żch voli─Ź┼» se z├írove┼ł u┼ż tradi─Źn─Ť uch├íz├ş i p┼Öedstavitel krajn├ş levice Jean-Luc M├ęlenchon. Pokud tedy chce Hamon usp─Ťt, bude muset nal├ęzt zp┼»sob, jak p┼Öesv─Ťd─Źit Macronovy centristick├ę sympatizanty stejn─Ť jako M├ęlenchonovy levi─Ź├íky. Prozat├şm se takov├Ż sc├ęn├í┼Ö jev├ş jako nepravd─Ťpodobn├Ż a ─Źek├í n├ís patrn─Ť souboj napravo od politick├ęho st┼Öedu.

 

─ît─Ťte d├íle