Žvýkačka na Facebooku vyhrála nad Babišem

Babišův výrok „lidí jako lajků“ vyprovokoval reakci. Žvýkačka z nádraží získala několikanásobně víc lajků než nejúspěšnější Babišovy facebookové posty.

Na pražském Václavském náměstí se na protibabišovské a protizemanovské demonstraci sešlo nejspíš okolo deseti tisíc lidí. Podle vicepremiéra Babiše „počet lidí odpovídá počtu lajků na můj výrok ve sněmovně“. Babišův výrok vyprovokoval Martina Koudelku k postnutí fotky odhozené žvýkačky přilepené k chodníku. „Ahoj lidi, tohle je žvejkačka, kterou jsem potkal na nádraží při čekání na vlak,“ zparodoval Koudelka Babišův styl. A dodal: „Obyčejná žvejkačka má šanci na víc lajků než Andrejovy hlášky. Zkusíme to?“ Zkusil to a vyšlo to. Zatímco nejlajkovanější Babišův status z poslední doby o tom, že neopustí politiku, ani kdyby ho zabili, má na Facebooku 17 tisíc lajků, Koudelkou vyfocená žvýkačka z nádraží získala za víkend víc než 86 tisíc lajků, tedy pětkrát víc. Běžné Babišovy posty mají obvykle jeden až pět tisíc lajků. Tyto výroky tedy žvýkačka překonala víc než desetkrát.

Zatímco nejlajkovanější Babišův status z poslední doby má na Facebooku 17 tisíc lajků, Koudelkou vyfocená žvýkačka získala za víkend víc než 86 tisíc lajků.

Předseda hnutí ANO je z vládních politiků na sociálních sítích výrazně nejsilnější a nejaktivnější. Jeho statusy nejsou jen o politice, ale taky z osobního života nebo ze setkání s různými dobrými lidmi na cestách – jde o takové Humans of Babiš. Některé delší, jakoby deníkové statusy pak kombinují všechny tyto složky ministrovy facebookové prezentace, tedy setkání s dobrými lidmi, politiku a osobní život. I pomocí oslovení „Čau lidi“ se vytváří přímé spojení mezi politikem a jeho voliči. Babišova facebooková komunikace je dlouhodobě úspěšná.

Vládní krize však částečně otřásla i tímto zavedeným pořádkem. Superúspěšný status na Facebooku se totiž podařil i jindy nevýraznému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Jeho poděkování za podporu při vládní krizi získalo přes sedm tisíc lajků! Ale i další jeho krizové posty měly na sociálních sítích slušný ohlas. Na Den matek se ale Sobotka vrátil ke svému standardnímu stylu a vyvěsil nicneříkající přáníčko s nápisem „Den matek“ a datem dne matek. Vrátil se tak k mizerným výsledkům svého facebookového účtu.

 

Čtěte dále