Fotoreportáž: Skoro tisícovka studentů potřetí pochodovala Prahou

České verzi Fridays for Future se nedaří zvyšovat účast na demonstracích. Na dnešní akci přitom přišli na pozvání studentů promluvit i někteří politici.

Foto Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace

Už potřetí se čeští středoškoláci připojili k celosvětové stávce studentů Fridays for Future.  Napotřetí se už nepodařilo zmobilizovat takové množství lidí jako poprvé, přesto Prahou pochodovala takřka tisícovka mladých lidí. K protestu, který už tradičně začínal a končil na Malostranském náměstí, se dnes ve větším počtu přidali i vysokoškoláci. Jejich akci zorganizovala skupina Univerzity za klima.

Zatímco u středoškoláků hovořili politici optimisticky o tom, jak nové výzvy zvládnou, na akci vysokoškoláků mluvili lidé z akademického prostředí o poznání kritičtěji a pesimističtěji.

Na Malostranském náměstí ke studentům promluvili i politici a političky z některých parlamentních stran. ANO, ODS, ČSSD, SPD a KSČM účast odmítly a každé z nepřítomných partají tak studenti věnovali dvě minuty ticha. Za Piráty promluvila ekoložka a poslankyně Dana Balacarová, která se ve Sněmovně angažuje za ochranu klimatu. Vystoupil i mladý křesťanský demokrat a kandidát do europarlamentu František Talíř. Největší aplaus ale sklidil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který označil svoji stranu za nejvíce proevropskou a Evropskou unii za garanta prosazení ekologických návrhů v ČR.

Zatímco u středoškoláků hovořili politici optimisticky o tom, jak nové výzvy zvládnou, a zejména Pospíšil se tvářil, že se o všechno snadno postará Evropská unie nátlakem na výrobu elektromobilů, na akci vysokoškoláků mluvili lidé z akademického prostředí o poznání kritičtěji a pesimističtěji. Docent lékařské fakulty Jan Trnka připomněl, že množství skleníkových plynů vypouštěných do atmosféry stále stoupá. Antropoložka Zandlová zase s odkazem na Martina Luthera Kinga mluvila o potřebě velké politické imaginace nutné k velké ekonomické a kulturní transformaci. Jedině tak podle ní může lidstvo zvládnout výzvy, jež ho v souvislosti se změnami klimatu čekají.

Pochod centrem Prahy za skandování hesel byl v režii teenagerů opět energický, V zaplněném centru Prahy tak vzbuzoval zájem turistů, kteří zjišťovali, co se to děje. Demonstrace se tak stala jakousi atrakcí či turistickým zpestřením. Zpátky na Malostranské náměstí dorazil původně téměř tisícihlavý dav po dvouhodinovém pochodu už značně prořídlý.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtěte dále