Na Aljašce umírají tisíce lososů. Může za to vlna veder

Teplota vody v říčních tocích na Aljašce prudce stoupla. Teplotní šoky mají na svědomí vymírání velkého množství lososů.

Ředitelka Yukonské mezioborové rybářské komise Stephanie Quinn-Davidson podnikla na konci července společně s dalšími vědci výpravu po řece Koyukuk. Napočítali během ní 850 mrtvých aljašských lososů různých druhů. Předpokládají, že jen na této řece bude uhynulých lososů čtyřikrát až desetkrát více. Mrtvá těla prozkoumali a testovali na přítomnost různých infekcí a parazitů. Žádné ale nenašli. Přiklánějí se tedy k tomu, že příčinou jejich smrti byl teplotní šok. Za osm let ve funkci se prý Stephanie Quinn-Davidson s ničím podobným nesetkala. „Lidé rozhodně na těchto řekách neočekávali tak vysoké počty úmrtí,“ řekla televizi CNN.

Minulý týden vládní Agentura pro ochranu životního prostředí vědcům sdělila, že už nebude protestovat proti projektu těžby na Aljašce. Tento projekt má podle vědců potenciál zničit jedno z nejcennějších lovišť lososů na světě.

Sue Mauger, vědecká ředitelka neziskové organizace Cook Inletkeeper, oznámila, že její tým naměřil letos v červenci v jinak ledových vodách Cookova zálivu rekordní teplotu vody 24,4 stupně Celsia. Tu porovnala se studií z roku 2016, která předpovídala různé modely toho, jak se klimatická změna projeví na teplotě vody na Aljašce. „Rok 2019 překročil hodnotu, kterou jsme očekávali pro nejhorší scénář v roce 2069,“ uvedla.

Vysoké teploty podle Sue Mauger ovlivňují lososa různými způsoby, a to hlavně podle toho, v jaké části řeky se nacházel. „Někde díky teplotě nedokážou fyziologicky zpracovat kyslík ve svém těle,“ uvedla Mauger. Na jiných místech zase podle ní losos „neměl dost energie k rozmnožování a zemřel se zdravými jikrami v břiše“.

Vzhledem k vysokým počtům úmrtí v důsledku letošních veder začínají vědci zkoumat dlouhodobější vliv oteplení na populaci lososa. Pokud letos hodně lososů uhynulo, o to méně se jich bude příští rok rozmnožovat. Počet lososů je přitom klíčový také pro život už tak ohrožených kosatek. V jiných oblastech však situace nevypadá tak tragicky a podle představitelky organizace Salmon State, zastupující rybáře, „toho losos hodně vydrží a hodně toho už také překonal“.

Minulý týden ovšem vládní Agentura pro ochranu životního prostředí vědcům sdělila, že už nebude protestovat proti projektu těžby na Aljašce. Tento projekt má podle vědců potenciál zničit jedno z nejcennějších lovišť lososů na světě. Agentura pro ochranu životního prostředí dala projektu zelenou v podstatě ihned poté, co se prezident Trump setkal s guvernérem Aljašky, republikánem Mikem Dunleavym.

 

Čtěte dále