Fotoreportáž: Solidarita s Rojavou

Necelá stovka lidí se sešla v deštivém počasí na Palackého náměstí v Praze, aby protestovala proti turecké invazi do severní Sýrie a vyjádřila solidaritu s Kurdy, kteří na tomto území žijí.

Foto Štěpán Lohr

Zhruba hodinu před začátkem demonstrace Turecko zahájilo operaci Peace Spring (Pramen míru). Turecká armáda bombardovala a ostřelovala pohraniční města. Podle CNN se Turecko zaměřuje na vojenské cíle, turecká strana mluví o skladech munice a základnách YPG, ale hned první hodiny konfliktu přinesly i civilní oběti. V kurdském městě Rás al-Ajn zemřeli minimálně dva civilisté. Podle Kurdů operuje v tuto chvíli turecká armáda už padesát kilometrů od turecko-syrské hranice.

Solidární akci na Palackého náměstí svolala česká Anarchistická federace, která vyjádřila solidaritu jak napadeným Kurdům, tak sympatie k revolučnímu projektu v Rojavě, která funguje samosprávně, klade důraz na emancipaci a rovnoprávné postavení žen a sociální spravedlnost. Mluvčí Fridays for Future Petr Doubravský ve svém krátkém projevu připomněl, že v Rojavě funguje i pobočka tohoto hnutí a YPG se hlásí k enviromentalismu.

Na akci pak zazněl vzkaz od Čecha, (který si z bezpečnostních důvodů přeje zůstat v anonymitě), a který se momentálně nachází přímo na místě, kde pracuje jako dobrovolník v nemocnici. Jeho vzkaz přikládáme:

Na severosyrském území ovládaném Kurdy se také nachází několik táborů, ve kterých jsou zadržovaní džihádisté z poražené organizace Islámský stát a dalších islamistických milic. Turecká strana slíbila, že vězně v táborech převezme, ale na kurdské straně existují obavy z propuštění extrémistů.

Ve čtvrtek se kvůli invazi sejde Bezpečnostní rada OSN, Egypt požaduje mimořádné zasedání Ligy arabských států. Útok odsoudila většina států Evropské unie, včetně České republiky, byť premiér Andrej Babiš nedávno vyjádřil tureckému prezidentu Erdoganovi a jeho politice v Sýrii podporu. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček naopak vyjádřil obavu, že turecká intervence zhorší situaci civilistů a uprchlíků v oblasti. Přál by si společný postup v rámci EU.

Fotogalerie: Štěpán Lohr

Čtěte dále