Skupina lidí dnes nad ránem obsadila těžební rypadlo na dole Vršany. Kritizují prodej elektrárny Počerady uhlobaronu Pavlu Tykačovi a výjimku z emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice. Vadí jim, že obě elektrárny vypouštějí toxické emise a emise skleníkových plynů, které způsobují změny klimatu. Zveřejňujeme jejich manifest, v němž svou akci vysvětlují.
Zdravíme z rypadla!
Nacházíme se v severočeském lomu Vršany, ve kterém se každoročně vytěží miliony tun nekvalitního hnědého uhlí. Pokud se chceme vyhnout kritickému oteplení planety a kolapsu celého ekosystému, toto uhlí musí zůstat pod zemí.
Jsme autonomní skupina lidí, kteří nechtějí pasivně přihlížet tomu, jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci, a to jen pro svůj zisk. Stejně tak už příliš dlouho sledujeme, jak politici a političky mluví o stavu klimatické nouze a potřebě klimatickou změnu řešit, ale jejich reálné kroky směřují přesně opačně. Je jasné, že současné kroky k mitigaci klimatické krize nestačí. Vrcholem současných jednání je dvojitá zrada pod jménem Pařížská dohoda, jejíž závazky jsou podle vědeckých poznatků neadekvátní – a ani ty se nedodržují.
Jasně říkáme ne prodeji Počerad, ne výjimce pro Chvaletice. Je potřeba obě elektrárny bezodkladně zavřít a s nimi i lom Vršany.
Vršanské uhlí se pálí ve staré a špinavé elektrárně Počerady, kterou polostátní skupina ČEZ plánuje v nejbližší době prodat Tykačově zasranýmu Sev.enu. Navíc po zavření lomu ČSA chce Tykač pálit vršanské uhlí i v podobně špinavé elektrárně Chvaletice, pro kterou žádá výjimku z emisních limitů, aby mohl nadále znečišťovat. My jasně říkáme ne prodeji Počerad, ne výjimce pro Chvaletice. Je potřeba obě elektrárny bezodkladně zavřít a s nimi i lom Vršany.
Jsme součástí globálního antikapitalistického hnutí za klimatickou spravedlnost. Kapitalistický systém je příčinou klimatické krize. Bez změny systému s klimatickou krizí nic neuděláme.
Svým aktem vyjadřujeme solidaritu s miliony lidí, kteří již dnes trpí kvůli důsledkům změny klimatu – zejména v chudších částech světa, jakožto i s lidmi z regionů postižených těžbou a spalováním fosilních paliv.
Protestujeme zde proti uhelnému průmyslu, ale také bojujeme za lepší svět. Svět bez útlaku, ve kterém jsou si všichni opravdu rovni a lidé žijí v harmonii se zbytkem přírody.
Jedna akce fosilní průmysl nezastaví. Přistoupí-li však více lidí k přímým akcím, ti u moci nás nebudou už moci ignorovat, jako to dělají dosud.
Organizujme se. Proti útlaku, za svobodný svět!
