Byt určený ke krátkodobému pronájmu se proměnil v kritickou laboratoř nedostupného bydlení

Byt nacházející se v domě v Jindřišské ulici, který je až na výjimky používán ke krátkodobým pronájmům, bude dva dny sloužit jako místo pro diskuse o Airbnb a nedostupnosti bydlení.

Foto Petr Zewlakk Vrabec

Krátce po páté hodině odpoledně se z Jindřišské věže spustil desetimetrový černo-zlatý transparent. Stojí na něm Sousedství místo zisku – Stop Airbnb a odkazuje k názvu neformálního kolektivu se stejným jménem. Ten si na dva dny zaplatil byt od pronajímatele, který na trhu krátkodobých pronájmů nabízí na stovku bytů. „Kancelář téhle firmy je na Václavském náměstí, tam jsme si vyzvedli klíč. Nahlásilo se šest lidí, za ty se zaplatila turistická daň. Žádná prověrka dalších osob, které tu se mnou budou, neproběhla, ačkoli se firma tvářila, že každý musí projít přísnou kontrolou, že nám budou kontrolovat pasy. Check out pak funguje úplně samostatně: klíče nechávám v bytě a do kanceláře už nemusím.“

Namísto toho, aby si v bytě lidé z kolektivu Stop Airbnb uspořádali rozlučku se svobodou, použili ho k subverzivní akci. Od dnešního odpoledne do zítřejšího večera se v menším dvoupokojovém bytě budou pořádat přednášky, workshopy i diskuse s lidmi, na které nedostupnost bydlení nebo overtourismus nejvíce dopadá. „Jsem ráda, že se tu pořádá právě taková akce,“ vyjádřila se pro Alarm jedna ze dvou dlouhodobých obyvatelek domu a členka spolku Snesitelné bydlení v centru Prahy. Ta dlouhodobě upozorňuje na kritický stav související s platformami typu Airbnb. „Oni to nazývají krátkodobý pronájem, ale spíš je to zneužívání bytových prostor k nelegálnímu podnikání,“ dodává zakladatel spolku Petr Městecký. Ten nečinnost politiků a političek dlouhodobě kritizuje.

Bude se regulovat?

Na akci se přišel podívat i pražský primátor Zdeněk Hřib. V diskusích s pořadateli a starousedlíky opakovaně zdůraznil, že si Piráti závažnost problému uvědomují a chystají se ji řešit. „Je potřeba začít vymáhat již platné zákony a zamezit tomu, aby se ze sdílené ekonomiky stalo podnikání. Tenhle byt, to je byznysový projekt, ne žádná aktivita, kdy nabízíte přebytek majetku,“ vysvětloval na chodbičce a odkazoval i na data, zveřejněná na panelech, které vyrobili členové a členky kolektivu. „Obce musí mít pravomoce, jak krátkodobé pronájmy regulovat,“ dodával primátor. Na dotaz, jak se staví k nedávnému rozhodnutí Evropského soudu o tom, že Airbnb je digitální platforma, nikoli reálná firma, odpověděl, že cestu ke změně vidí v přímém postihování pronajímatelů. „Pokud chtějí provozovat hotel, bude potřeba, aby byty rekolaudovali,“ říká Zdeněk Hřib. Zástupci pražského magistrátu se nyní snaží protlačit celou problematiku do sněmovny prostřednictvím legislativního záměr hl. m. Prahy. Obce totiž mají pravomoce značně omezené.

Podle mluvčích kolektivu Stop Airbnb je nutné mluvit o širších kontextech, které s fenoménem krátkodobých pronájmů souvisejí. „Máme tu třeba debatu o tom, jak se bránit rozšíření pražského letiště. Věříme, že i tato problematika s otázkou nedostupného bydlení úzce souvisí. V neposlední řadě nám jde o sociálně slabší, o nájemníky a nájemnice. Ti jsou dnes nejvíce ohroženi předraženým bydlením. Myslíme ale i na lidi, pro které se město stává nedostupnou baštou.“

Odpoledního programu se účastnilo několik desítek lidí a byl o něj nebývalý mediální zájem. Akce pokračuje po celý zítřejší den. Více informací najdete na webu stopairbnb.cz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čtěte dále