Lítačka za sedm tisíc na rok? Koalice ignoruje chudobu i klimatickou krizi

Hlavní město plánuje zdražit veřejnou dopravu až o dvojnásobek. Hořící planeta koalici zjevně netrápí.

Zatímco některá města nebo státy jako Lichtenštejnsko zavádějí v rámci boje s klimatickou krizí veřejnou dopravu pro všechny zdarma, ve skanzenu pražské koalice se debatuje až o dvojnásobném zdražení ročního kupónu. Co naplat, že klimatické reporty už otevřeně píšou o kolapsu ekosystémů. Pražský primátor vidí budoucnost města jako jednoho obrovského parkoviště obchváceného deseti dálnicemi. A to i přesto, že se sám musí každé léto dusit v nesnesitelných vedrech pražských ulic, alespoň tedy po cestě mezi autem a budovou jednoho ze svých tří pracovišť.

Spekulace, že se v pražské koalici projednává zdražení jízdného, potvrdil radní pro dopravu Zdeněk Hřib v rozhovoru pro Deník N, kde mimo jiné odkryl, že jeden z návrhů koaličních partnerů požaduje i dvojnásobné zdražení. Roční kupón by tak vycházel na 7 300 korun. Hlavním argumentem pro takové zdražení je fakt, že v současné době město dotuje veřejnou dopravu z 85 procent, zatímco občané poplatí pouze 15 procent celkových nákladů na provoz.

Pražský primátor vidí budoucnost města jako jednoho obrovského parkoviště obchváceného deseti dálnicemi.

Zároveň však – jak řekl sám Hřib – parkování pro soukromá auta dotuje město v tuhle chvíli více než veřejnou dopravu. „Komerční cena na okraji Prahy je dva tisíce korun za auto na měsíc. Když to srovnáte s cenou za parkování ve veřejném prostoru, 1 200 korun za rok, tak vám dojde, že ta dotace, kterou máte oproti komerční ceně, je neuvěřitelně vysoká. Je to dotace na uskladnění soukromého majetku ve veřejném prostoru,“ prohlásil Hřib v rozhovoru pro Zdopravy.cz. Argument o přehnaně dotované veřejné službě, která připravuje město o potřebné peníze, tedy nefunguje. Je to jako vždycky o prioritách.

Veřejná doprava podle ODS

Pražská MHD je dnes podle různých žebříčků jednou z nejlepších v Evropě. Právě tím se snaží argumentovat předseda zastupitelského klubu Spolu Tomáš Portlík (ODS), když tvrdí, že pokud koalice Lítačku nezdraží, budeme všichni muset z dnešního standardu slevit. Jako další alternativu nabízí například konec financování škol a školek. To však zkrátka není pravda – potřebné finance by se daly nalézt třeba právě ve zvýšení poplatků za parkování.

Další zajímavý náhled na téma veřejné dopravy pak nabídl v rozhovoru pro E15 primátor Bohuslav Svoboda (ODS). „Sice máme obrovskou přepravu hromadnou dopravou, která je druhá nejvyšší v Evropě. Ale má to svá negativa, ať jsou to otázky větrání, klimatizace a zvlášť v nočních hodinách enormně zašpiněných vozů tramvají,“ prohlásil. Namísto, aby přemýšlel o tom, jak město připravit na nadcházející dekády klimatické krize, mu vadí, že když se tramvají bude přepravovat moc lidí, vozy se zašpiní. To, že v jeho politickém snu o Praze jako obrovském parkovišti je špinavé a smradlavé úplně všechno, není podstatné. Když člověk sedí v autě, smrad stejně většinou necítí.

Základní argument, že je užívání městské hromadné dopravy výrazně ekologičtější než ježdění autem, se v debatách okolo Lítačky vůbec neobjevuje. Kdyby si Bohuslav Svoboda alespoň na chvilku sundal klapky z očí, musel by přiznat, že se svět mění, že vše nebude vždy stejné a že už dneska pociťujeme změny klimatu prakticky každý den. Nutně by pak musel dojít k závěru, že je třeba omezit užívání aut se spalovacími motory, a tedy že by veřejná doprava měla být pro všechny obyvatele Prahy ideálně úplně zdarma. Stomiliardový rozpočet by taková změna navíc nijak neohrozila. Město dnes za veřejnou dopravu utratí šestnáct miliard ročně. Pokud by se jízdné úplně zrušilo, bylo by to jen přibližně o tři miliardy více, tedy dohromady asi 18,8 miliard ročně. Což pořád není ani pětina celého rozpočtu.
Pozitivní příklad kromě zahraničních utopií nabízí třeba středočeský Benešov, kde místní jezdí zdarma od roku 2019. Dokud byla doprava placená, využilo MHD ročně 27 tisíc lidí. O dva roky později to bylo už 140 tisíc a předloni 224 tisíc. Minulý rok počet cestujících vystoupal na téměř 375 tisíc. Podle Benešovského deníku dělá tento vývoj radost nejen politikům, ale také obyvatelům města. Ulice se totiž uvolnily od aut.

Lítačka jen pro někoho

Zavedení jízdného zdarma není přitom správným krokem pouze pro klima. Celá česká společnost až na pár profitujících uhlobaronů chudne. Vliv na to má inflace, ceny energií a také špatně nastavená politika vlády, která daní chudé mnohem více než bohaté. Pro mnoho lidí tak může být už dnes problém zaplatit roční Lítačku, která stojí 3 650 korun. Pořizovat kupóny po menších částkách průběžně se pak výrazně prodraží. Na chudé lidi však pražská koalice nemyslí, stejně jako nemyslí na klima nebo na veřejný prostor.

Stejně jako veřejný prostor přitom také veřejná doprava plní důležité a méně zjevné společenské funkce. Například napomáhá sociální integraci. Každá krátká rozprava v tramvaji nás činí o trochu pevnější součástí jednoho společenství. Ať už mluvíme se starší majitelkou přátelského psa, s děckem nebo s člověkem bez domova. Individualizaci a vzájemné odcizení pak nereprezentuje nic lépe než kovové smradlavé krabice, v nichž každý sedí sám v zácpě. I přesto všechno však bude pražská koalice donekonečna raději podporovat automobily spíše než veřejnou dopravu.

Autorka je redaktorka Alarmu.

Čtěte dále