Hardcorový Fluff Fest se letos definitivně ruší. Místo toho pomůže uprchlíkům

Je téměř jisté, že si letošní léto budeme muset užít bez hudebních festivalů. Jeden za druhým oznamují odložení na příští rok. Kolektiv Fluff Fest se ale rozhodl jít jinou cestou a podpořil organizace pomáhající uprchlíkům na Balkáně a v Řecku.

Rozhodnutí, zda festival zrušit, nebo posunout na jiný termín, mnoho organizátorů odkládá v naději, že se vládní nařízení v souvislosti s koronavirovou pandemií rozvolní. Koncem dubna už ale měli někteří pořadatelé jasno. Všeobecně panuje nejistota hlavně nad tím, jak se bude situace vyvíjet. Jednotlivé vládní kroky jsou nepředvídatelné a festivaly, které jsou závislé na zahraničních kapelách a návštěvnících, by se musely spoléhat i na příznivý vývoj v zahraničí. „Hlavně je ve hře návaznost programu na turné a volné termíny kapel. Je tu velké množství dalších zainteresovaných lidí a subjektů, i proto není možné čekat dál. Roli hraje i finanční hledisko,“ píše Renata z kolektivu Fluff Fest a Underdogs’.

Některé festivaly tak postupně začaly oznamovat přesunutí na příští rok. Podobně jako u zrušených koncertů žádají jednotliví pořadatelé o podporu například ponecháním vstupenky na příští rok, koupí vstupenky na „Festival o ničem“, případně vrácením vstupenky s ponecháním části zaplacené sumy jako dar festivalu. Pražské jaro zase připravuje alternativní online program. Neotřelou cestu ale zvolil nezávislý Fluff Fest, který spustil sbírku na podporu organizacím pomáhajících uprchlíkům na Balkáně: „Peníze, které byste utratili za vstupenku na festival, můžete poslat na pomoc lidem, pro které jsou hranice zavřené už dávno.“

Fluff Fest je nezávislý hardcore-punkový festival s dvacetiletou tradicí, který se běžně koná v Rokycanech u Plzně. Jelikož je pro kolektiv kolem festivalu důležité i politicko-aktivistické pozadí, má kampaň za cíl vybrat peníze, které se následně využijí na přímou pomoc uprchlíkům. Do sbírky jsou zapojeny dvě organizace, které působí přímo v terénu. Pomáháme lidem na útěku je česká organizace, která sdružuje dobrovolníky a dobrovolnice z celé Evropy. Na balkánské trase působí od roku 2015, kde spolupracuje s místními neziskovými organizacemi a pravidelně monitoruje situaci na turecko-řecké hranici.

„Docela náhodou jsem byl krátce u toho, když organizace Pomáháme lidem na útěku vznikala, když jsem v roce 2015 vezl pomoc na maďarsko-srbskou hranici. Ta organizace vznikla hodně spontánně, vlastně tak trochu na tom zabláceném poli u pohraniční vesnice Röszke. Od té doby jsem je sledoval. A vlastně fungujou dost podobně jako náš festival. Někde po večerech, ve volným čase, v době dovolených apod. Ale zároveň jsou vyloženě orientovaní na efektivnost a dokážou docela dobře odhadnout, na co stačí, kde jejich práce může mít reálný výsledek,“ tvrdí Michal, jeden ze zakladatelů festivalu.

Low Tech With Refugees je pak aktivní konkrétně na řeckém ostrově Lesbos a vybrané peníze by měly sloužit k vybavení dílny, díky níž si uprchlíci mohou postavit přístřešky. Organizace funguje na principu udržitelnosti a pro své účely využívá recyklace dostupných a nevyužitých materiálů.

Kampaň běží do 25. července, tedy do červencového víkendu, ve kterém se Fluff Fest tradičně koná. Podpořit ji můžete zde.

 

Čtěte dále