Svěřte se do péče Bazaar Festivalu

Devátý ročník tanečního a divadelního Bazaar Festivalu věnovaného nezávislé scéně ze střední a východní Evropy se uskuteční ve dnech 23. až 26. března.

Po dlouhém a omezujícím covidovém období a rok od ruské invaze na Ukrajinu otevírá Bazaar téma péče a publikum nabádá: „Postarejme se!“ Otázkou ale je, o koho či o co. A umíme dostatečnou péči věnovat i sami sobě? Nebo potřebujeme, abychom měli za každou cenu stále vše ve svých rukou a pod kontrolou?

Od roku 2020 jako by nebyl čas k oddechu. Společnost nejen v Česku, ale napříč celým světem řeší otázky spojené s vlastní existencí, bezpečím, zdravím či budoucností nás i planety, a to intenzivněji než kdy dříve. Příčiny jsou zřejmé: po pandemii, kterou nás zřejmě vytrestala příroda sama, se rozhodl vzít vládu nad světem do svých rukou člověk v podobě agresora z Ruska. Poté, co lidé měli obrovskou potřebu pečovat o své nejbližší, upírá se nyní pomoc především k Ukrajině. Stále ale máme potřebu pečovat o něco dalšího a stále to nestačí.

Možná i proto v současné době mezi středoevropskými a východoevropskými tvůrci prudce stoupá zájem o zpracování tohoto tématu a letošní tvůrčí tým Bazaar Festivalu se rozhodl přizvat umělce, kteří na péči nahlížejí z různých úhlů pohledu. Ať už je to péče o druhé, o sebe sama nebo pocit, že něco máme ve svých rukou a této moci se nechceme vzdát. „Každý ročník našeho festivalu bere diváky na divokou jízdu, ale nezávislé taneční a divadelní osobnosti jsou také zvídavá a citlivá skupina. Svěřte se do jejich péče, trošku to zamrazí, ale rozhodně budete v dobrých rukou,“ říká umělecký ředitel a dramaturg festivalu Ewan McLaren.

Roni Chadash. Foto Pini Snir

Kdo se o diváky postará?

Bazaar Festival začne 23. březnaPonci tam, kde těsně před pandemií před třemi lety skončil. Zahájení festivalu bude patřit nezávislé estonské umělkyni Kristině Norman, která svou inscenaci měla představit již v rámci 6. ročníku festivalu. Covid ale rozhodl jinak a její dílo Lighter than Woman je nyní paradoxně aktuálnější než kdy jindy. Kristina představuje Ukrajinky, které se nebály udělat velký krok do neznáma. Jaké to je opustit vlastní zemi i rodinu, abyste se v cizině starali o někoho jiného? Performativní pojetí dokumentu kombinovaného s poetickými a tanečními prvky si pokládá otázku, jakou roli hraje práce pro dosažení šťastného života.

Zcela jinak vypadá péče u sebeironického estonského tria Epner, Kangro, Ulfsak (ex legendární Theatre NO99), které uvede událost letošního festivalu, inscenaci s názvem Workshop. Tři muži na scéně, kteří vše umějí, všude byli, všechno znají, vše mají ve svých rukou. Nebo je to jinak?

První jarní víkend toho ale přinese daleko více. Páteční večer bude patřit dvěma ženským sólům, Slovence Evě Urbanové a izraelské tvůrkyni Roni Chadash. Zatímco Chadash se ptá, nakolik jí její vlastní tělo patří, Urbanová rozhodně ukazuje, že zcela! Očekávat lze přesný pohyb, citlivé choreografie a jedinečné výkony.

V průběhu nedělního odpoledne vezme účastníky Zden Brungot Svíteková na participativní exkurzi tektoparty, která propojuje geologické a umělecké disciplíny a aktivuje nové pohledy na fungování našeho těla, těla společnosti a těla Země.

Devátý ročník Bazaaru uzavře v Ponci svým work-in-progress Ran Jiao & Company s dílem Spider, Turtle, We, jehož zárodek se objevil na loňském Sobotním Bazaaru a sklidil značně pozitivní ohlas.

Epner, Kangro, Ulfsak. Foto Veiko Tubin

Chybět nebude tradiční Sobotní Bazaar

Návštěvníci budou mít opět příležitost zhlédnout ukázky právě vznikajících děl tanečních i divadelních umělců a umělkyň působících ve střední Evropě. Sobotní Bazaar si zakládá na přímém a aktuálním dialogu s právě vznikajícím dílem, které se s divákem ještě v mnoha případech nesetkalo. I letos se bude jednat o široký záběr témat a přístupů. Provokativní, překvapivé a především neokoukané ukázky mohou diváci následně reflektovat v rámci podnětných moderovaných diskusí, a fakticky tak zasahovat do dalšího tvůrčího vývoje.

Návštěvníci se mohou svěřit do péče organizátorů i hostů Bazaar Festivalu od 23. do 26. března 2023. Festival proběhne v Ponci – divadle pro tanec, Divadle X10, Alfredu ve dvoře nebo v Pražském kreativním centru. Kromě samotných inscenací a ukázek je připraven i pětidenní workshop pod vedením Bushe Hartshorna, specialisty na nenásilnou komunikaci a přijímání a dávání zpětné vazby. Workshop je určen profesionálům z oblasti kultury, ale i širší veřejnosti se zájmem o toto téma.

Jednotlivé vstupenky i festivalové pasy jsou k zakoupení na platformě GoOut. Více informací najdete na webu akce www.bazaarfestival.cz, aktuální informace můžete sledovat také na FacebookuInstagramu.

Čtěte dále