Donáškový kapitalismus jako budoucnost lidské práce?

Pandemie koronaviru ochromila většinu světové ekonomiky. Očekává se propad takřka všech ekonomik světa o několik procentních bodů HDP a nástup vleklé hospodářské krize. Ne všichni ale současnou situací utrpěli. Některé byznysové modely jsou pro současnou dobu naopak jako stvořené. Především pak ty, které provozují takzvané donáškové služby, internetové obchody a platformy zprostředkovávající tyto formy obchodu. Zisky takových firem jdou nahoru, s čímž stoupá také jejich vliv a význam pro chod společnosti. Ukázalo se, že mnoho doručovacích služeb je v podstatě klíčových pro adaptaci na extrémní situaci typu pandemie a projevily se jako velmi užitečné. Právě proto je potřeba blíže se podívat na modely jejich fungování a zanalyzovat jejich praxi v České republice. Přinášíme vám sérii textů a podcastů na téma donáškový kapitalismus jako budoucnost lidské práce?

 

Články

Mikropráce – odvrácená strana pracovního trhu budoucnosti

Takzvanou zakázkovou ekonomiku si spojujeme především s různými donáškovými službami. Skutečné ohrožení pracovních vztahů se však skrývá spíše v téměř neviditelném fenoménu mikropráce.

Firmy gig economy se inspirovaly u chovu slepic. Dělají z americké ekonomiky kurník

Odkud čerpají firmy jako Uber a Lyft inspiraci pro svůj obchodní model? A může měnící se kurz ve Washingtonu přinést odklon od „slepičí strategie“ mnoha současných společností?

Gig economy po covidu: nástup kapitalismu platforem v zemi levné práce

Práce přes aplikace se stala ve městech během pandemie hitem. Jak do budoucna může rozvoj platforem ovlivnit podobu trhu práce?