Break Free

Stovky ekologických aktivistů obsadily největší povrchový uhelný důl ve Velké Británii. Bojují tak proti globálním změnám klimatu.

V úterý 3. května zastavily více než tři stovky aktivistů práce v uhelném dole na jihu Walesu. Odstartovaly tak dvoutýdenní akci Break Free, obrovský protest proti zastaralé a neefektivní fosilní energetice. Přímými akcemi proti těžbě uhlí, ropy a zemního plynu se zapojí aktivisté na pěti kontinentech do snahy demonstrovat celosvětový občanský nesouhlas s neekologickou výrobou energie.

Kolos fosilní energetiky

Tato akce se neděje ve vzduchoprázdnu – ukazuje naopak, jakým směrem se klimatické hnutí vydalo. Minulý rok na klimatické konferenci v Paříži avizovali lidé z ekologických hnutí, že v důsledku zklamání z konečné podoby dohody o klimatické změně vezmou iniciativu do svých rukou a pomocí přímých akcí budou zastavovat fosilní průmysl – v duchu hesla „Changeons la systéme, pas le climat!“ (Změňme systém, ne klima).

Nenásilné obsazení dolu Ffos-y-fran je předzvěstí toho, že přechod k bezuhlíkové společnosti nemusí být bolestivý.

Může se to zdát jako přehnaný cíl. Podnikání v oblasti fosilních paliv ale obecně upadá. Novinářská iniciativa Carbon Tracker v listopadu 2015 zveřejnila studii, podle které jsou všichni energetičtí giganti zaměření na využívání fosilních zdrojů energie vystaveni riziku bankrotu. Jmenováno je konkrétně šest firem, z nichž první – Peabody Energy – mezitím už zkrachovala. Kolos fosilní energetiky, který se rozjížděl společně s počátkem průmyslové revoluce, už nějakou dobu zpomaluje a zdá se, že pomalu dojíždí na konečnou. Přesně zacílená přímá akce tak může být symbolickou ranou z milosti před nutným odchodem do energetického skanzenu.

Zřejmě i proto obsadili aktivisté nejrozsáhlejší povrchový uhelný důl ve Velké Británii, ležící u Ffos-y-fran v jižním Walesu. Tato lokalita je typickým příkladem vnitřní periferie. Tvrdě se zde projevila ekonomická krize – nezaměstnanost vzrostla mezi lety 2001 a 2011 o 134 procent a nedaleké město Merthyr Tydfil je mezi deseti nejvíce deprimovanými velšskými lokalitami, měřeno podle ukazatelů, jako jsou výše příjmu, zaměstnanost, zdraví, vzdělání, přístup ke službám, bezpečnost, bydlení a stav životního prostředí.

Respektovat červenou linii

Těžařská firma Miller Argent slibovala jedinečnou příležitost rozvoje místní ekonomiky rozšířením těžby. Proti tomu se ale postavili místní, kteří sepsali petici, a samospráva nakonec projekt ukončila, přestože firma vyhrožovala, že bude požadovat náhradu za vypracování návrhu po místní samosprávě. Důvodem zamítnutí bylo narušení estetického rázu krajiny. Na místě existuje skupina aktivistů sdružených pod United Valleys Action Group, která proti těžbě uhlí ve Ffos-y-fran bojuje už od roku 2007. Kromě narušování estetického rázu krajiny obyvatelé pociťují dopady těžby na svém zdraví – prach jim způsobuje problémy s dýchacím ústrojím. Protestu se účastnili také bývalí horníci, což ukazuje, jak nespokojení jsou místní s působením těžařské firmy. Podpořit je přijela širší britská platforma Reclaim the Power, burcující k tomu, abychom vzali do rukou spolu s mocí i výrobní prostředky nutné k produkci elektrické energie.

Aktivisté zablokovali práce v lomu na celý den, a nikdo z účastníků přitom nebyl zatčen. Poklidný průběh protestu umožnil rozvinout vizuální stránku akce. Ta navazovala na estetiku pařížské demonstrace během klimatického summitu, zejména symbolikou červené linie, odkazující na limity vypouštění emisí uhlíku do atmosféry. Respektovat tuto linii znamená přestat těžit uhlí a rozhodně neotevírat další uhelné doly. Hlavní roli hrály červené pláštěnky aktivistů, které zaplnily prostor dolu a obsadily také důlní techniku. Obzvlášť působivý byl alegorický rudý drak, symbol Walesu.

Nenásilné obsazení dolu Ffos-y-fran je předzvěstí toho, že přechod k bezuhlíkové společnosti nemusí být bolestivý. Pro oblasti, kde se nacházejí ložiska fosilních energetických zdrojů, je jejich ponechání v zemi předpokladem rozvoje. Zároveň je to jediná možnost, jak nepřispívat ke globálním změnám klimatu. Kampaň Break Free pokračuje v těchto dnech klimatickým kempem a akcemi občanské neposlušnosti pořádanými iniciativou Ende Gelände v německé Lužici.

Autor vystudoval environmentální studia.

 

Čtěte dále