Co s plastovým odpadem? V Kamerunu našli řešení

Přemíra plastu trápí oceány i řeky. V Kamerunu ale využívají PET lahve k výrobě lodí nebo stavebních materiálů.

S originálním způsobem, jak se vypořádat s důsledky klimatických změn a zároveň se jim snažit zabránit, přišli studenti v Kamerunu. Organizace Madiba and Nature, která se sama definuje jako nevládní organizace mladých výzkumníků, začala z použitých plastových lahví vyrábět lodě.

Se samotným nápadem přišel mladý Kamerunec Essome Ismael, jehož cílem je zredukovat obrovské množství plastového odpadu v řekách i na mořském pobřeží v kamerunských městech na minimum. Recyklace však zároveň mají směřovat k překonávání důsledků klimatických změn, které mají za následek zvyšování mořské hladiny. Lodě z plastových lahví mají pomoci místním v rybolovu. Finance pro další ekologické projekty by chtěli získat mimo jiné z turistických plaveb právě v plastových lodích.

Plastový odpad je velký problém v kamerunském hlavním městě Yaoundé. Hromady plastových pytlů a lahví jsou na ulicích i v řekách, což má vážné následky při povodních. I tady se ale objevují řešení. Nadace bývalého kamerunského fotbalisty Rogera Milla financuje čištění řek. Plastový odpad se poté recykluje a vyrábí se z něj stavební materiál, který už byl úspěšně použit při několika stavbách. Recyklace plastového odpadu by navíc měla pomoci snížit nezaměstnanost mladých.

 

Čtěte dále