Babiš – skvrn a špíny se nezbavíš

Kategoricky odmítáme lživé výroky Andreje Babiše, že reportáže Saši Uhlové jsou součástí kampaně, kterou organizuje ČSSD.

Reportáž Saši Uhlové, ve které si sama vyzkoušela, jak vypadá práce ve Vodňanské drůbeži, je trefa do černého. Ukazuje totiž, jak tristní jsou ve skutečnosti pracovní podmínky v jedné z vlajkových lodí koncernu Agrofert. Dalo se čekat, že Andrej Babiš obviní Sašu ze lží. Navíc si přisadil a její novinářskou práci neváhal srazit jako součást politické kampaně, kterou proti němu vede ČSSD. Zdá se, že v Babišových představách se všichni spikli a jdou po něm; zbývá jen on – nový „pan čistý“, osamělý bojovník proti prohnilému a zkorumpovanému systému. Jenže pravda je někde jinde.

Novodobí otroci z Vodňan

Shrňme si základní fakta: Projekt Alarmu, ve kterém Saša zkoumala podmínky v nízkopříjmových pracích, finančně podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Neorganizuje nás tedy ČSSD ani „velmi známá socanská agentura“, jak lživě tvrdí Andrej Babiš v rozhovoru pro Info.cz. Naše médium je od svého založení v roce 2013 finančně nezávislé na politických stranách a neovládá nás žádný oligarcha s ambicemi vládnout Česku.

Andrej Babiš šel do voleb s tím, že chce řídit stát jako firmu. Jenže pohled do vodňanské drůbežárny ukazuje, jak to v jeho firmě vypadá doopravdy: nízké platy, tvrdá hierarchie, porušování zákoníku práce a úmorné šichty.

Saša navíc nepracovala jen ve vodňanské drůbežárně, ale i v dalších podnicích – v supermarketu Albert, motolské nemocnici nebo v žiletkárně v Krupce. Nejde tedy o spikleneckou kampaň proti Babišovi, ale o snahu dát hlas lidem, bez kterých by se naše společnost neobešla, ale kteří často pracují ve špatných podmínkách. Není naše chyba, že právě u Babiše jsou takovéto podmínky normální a někteří jeho zaměstnanci slouží – řečeno jen s mírnou nadsázkou – jako novodobí otroci.

Saša Uhlová prostě sama zažila, jaké to je hákovat pod „tátou“ Babišem. Nechala se ve Vodňanech najmout, aby na vlastní kůži zkusila, jak se tam lidem pracuje. Zjistila například, že kromě náročných podmínek pro kmenové zaměstnance je tu i problém agenturního zaměstnávání, kdy agenturní zaměstnanci běžně makají nad rámec povolených pracovních norem. Ve všední dny dřou dvanáct hodin, a v některých případech dokonce třináct nebo čtrnáct hodin. Tito lidé – mnohdy cizinci – navíc nepobírají stejnou odměnu jako kmenoví zaměstnanci Vodňanského kuřete. Je jasné, že něco takového se dělat nesmí, a pokud to zaměstnavatel dovolí, musí nést následky.

Chcete makat pro Babiše?

Babiš se v rozhovoru pro Info.cz hájí tím, že podmínky pro zaměstnance ve Vodňanech jsou prý nadstandardní. Má svým způsobem pravdu, protože se ukazuje, že ve skutečnosti jsou nadstandardně špatné. „Už při pohledu na strašlivě vyčerpané agenturní zaměstnance jsem věděla, že pracují nad rámec zákonné pracovní normy. (…) Když jsem se jednou na pár okamžiků opřela o pult, řekla mi Oana, ať si dám pozor, že za to je pokuta. Nikde tam nebyla žádná židle, takže i když byla zrovna chvilka, kdy se na něco čekalo, člověk si nemohl sednout (…) Na pás jsme taky vysypávali přepravky plné prsních řízků a kusy masa padaly na špinavou podlahu. Museli jsme je házet zpátky na pás.“ To jsou jen některé Sašiny zážitky z vodňanské drůbežárny. A pravda je, že jsou pro voliče mnohem srozumitelnější než spletitosti kolem aféry s korunovými dluhopisy nebo kauzy Čapí hnízdo.

Na základě podobného inzerátu dostala Saša Uhlová práci ve Vodňanské drůbeži

 

V Sašině reportáži je taky jasně vidět její vodňanská výplatní páska – je vystavená na 114 hodin za 9600 hrubého. Uhlová nikde neříká, že by ve Vodňanech pracovala celý měsíc, jak jí lživě vkládá do úst Andrej Babiš. Jenže i kdyby tam celý měsíc pracovala, její mzda by byla stejně dost nízká. Stačí se totiž podívat do nabídky pracovních míst ve Vodňanské drůbeži, a. s. Na stránkách kurzy.cz najdeme například aktuální inzeráty na pozice zpracovatelů masa nebo dělníků ve výrobě ve Vodňanech za směšných 14 500 nebo 15 000 korun měsíčně. Ona sama se tam nechala zaměstnat na základě inzerátu, který nabízel 13 500 měsíčně. Nabízená částka v sobě obsahuje i hodiny práce přesčas nebo příplatky za práci v noci. Vyžít s takovým platem, aniž byste se například zadlužili, vyžaduje schopnosti opravdového finančního génia.

Andrej Babiš šel do minulých voleb s tím, že chce řídit stát jako firmu. Jenže pohled do vodňanské drůbežárny ukazuje, jak to v jeho firmě vypadá doopravdy: nízké platy, tvrdá hierarchie a úmorné šichty. Babiš uspěl v roce 2013 se sloganem „Ano, bude líp“. Jenže pokud vezmeme za bernou minci to, v jakých podmínkách pracují jeho zaměstnanci, ukazuje se pravý opak.

Autor je šéfredaktor Alarmu.

 

Čtěte dále