Fotoreportáž: „Nezabíjejte malý zvířátka!“ Prahou prošel pochod rodičů a dětí za klima

Na pochod za budoucnost dětí organizovaný sdružením Rodiče za klima přišlo v Praze několik set lidí. Další desítky se přidaly v dalších městech.

Foto Petr Zewlak Vrabec

Argumenty dětí jsou v diskusích o politice sice roztomilé, ale většinou dost pitomé. V případě debaty o klimatu to ale tak docela neplatí. Nízký věk dává miniaturním mluvčím váhu. Snaha o záchranu klimatu je hrou o čas a z hlediska šancí na prožití dobrého života platí, že čím mladší jste, tím horší šanci máte. Během dnešního pochodu Prahou nechávali organizátoři z platformy Rodiče za klima do megafonu mluvit právě i děti: „Nezabíjejte malý zvířátka!“, solidarizovala v krátkém projevu se vším malým čtyřletá řečnice. Na první demonstraci Rodičů za klima ale nemluvily jen děti. Jedná se o další novou platformou za klimatickou odpovědnost, která se připojila ke středoškolákům z Fridays for Future a vysokoškolákům z Univerzity za klima.

Přes čtyři stovky dospělých a dětí prošlo Prahou z náměstí Václava Havla přes Malostranské náměstí až na Klárov. Na třech místech postupně vystoupila asi desítka dospělých řečníků. Sociolog Vojtěch Pecka mluvil o tom, že změna už v tuto chvíli nemůže být jednoduchá a pokud má lidstvo přežít, potřebujeme kompletní hospodářskou transformaci. „Naše dnešní kroky budou soudit ti nejpřísnější soudci, naše děti,“ zakončil svůj projev Pecka. V podobném duchu se nesla i většina dalších projevů. Není už žádná šance, že by se probíhající klimatická krize a rozvrat ekosystémů nedotkly generace dnešních dětí. „Milé děti! Prožijete úplně jiný život než vaši rodiče a prarodiče. Chci věřit, že bude jiný, ale dobrý,“ adresovala nejmladší generaci konec svého projevu profesorka Milena Bartlová. Na akci vystoupila i zakladatelka občanského sdružení Pražské matky Rut Kolínská, která připomněla protesty z roku 1989. Spolu s dalšími rodiči tehdy usilovali o zlepšení životního prostředí. Dle jejích slov se od té doby řada věcí zlepšila, ale dost se toho také zhoršilo.

Pochod rodičů s dětmi za klima prošel i několika dalšími městy včetně Ostravy a Brna. Několik stovek lidí v Praze je z hlediska organizátorů zcela jistě úspěch. Demonstrace byla viditelná a i přes studené a deštivé počasí se jí podařilo alespoň částečně vykročit ze zavedené sociální bubliny. Zároveň je ale vzhledem k naléhavosti tématu několik set účastníků spíše nedostatečný počet. Chabou účast můžeme chápat buď jako důkaz o přetrvavající liknavosti české společnosti ke klimatické krizi, nebo jako výraz stále přetrvávající důvěry naší společnosti k politickým elitám, které v jejích očích můžou několika technickými opatřeními krizi vyřešit. Zároveň se jednalo o první pochod tohoto druhu a jeho potenciál ještě může výrazně růst.

 

Čtěte dále