Hongkong svým obyvatelům po epidemii ulehčí. Každý dostane zhruba 30 tisíc korun

Balíček hongkongské vlády má za úkol zjednodušit situaci trvalým rezidentům tohoto velkoměsta. Součástí opatření jsou i garantované půjčky společnostem, aby měly na mzdy pro své zaměstnance a nemusely je propouštět.

Hongkongská vláda na konci února oznámila, že poskytne každému obyvateli města staršímu osmnácti let finanční injekci v podobě deseti tisíc hongkongských dolarů (zhruba 30 200 Kč). Informaci přinesl deník South China Morning Post. Vládou odsouhlasený balíček ve výši 120 miliard hongkongských dolarů má zmírnit finanční zátěž občanů a zabránit tomu, aby se firmy musely uchylovat k propouštění svých zaměstnanců.

Hongkongskou ekonomikou v posledních měsících otřásly protivládní protesty. Teď ji negativně ovlivňuje pro změnu epidemie koronaviru. Podle ministra financí Paula Chana Mo-Po by vlivem těchto událostí v tomto fiskálním roce mohl rozpočtový schodek dosáhnout až tří procent hrubého domácího produktu. Byl by tak dosud nejvyšší v jeho dějinách metropole.

Kromě už zmíněné částky obsahuje vládní balíček také garantované půjčky společnostem, určené na pokrytí nákladů za mzdy zaměstnanců a zaplacení daní. Jeho součástí jsou i daňové slevy z mezd a daně z nemovitosti pro jednotlivce, zrušení poplatků za přijímací testy na univerzity a snížení daně ze zisku pro společnosti. Vládní plán by podle ministra financí měl zlepšit ekonomiku o jedno procento, ačkoli někteří kritici vyjádřili obavy, že lidé budou spíše šetřit než utrácet.

Krok Hongkongu pochválil v pátek na CNBC finanční stratég a generální ředitel společnosti Ecognosis Advisory Andrew Freris a prohlásil, že by se jím měly inspirovat i Spojené státy. Podle něj je nyní svět v úplně jiné situaci než za finanční krize v roce 2008 a injekci snižující negativní vliv koronaviru v současnosti potřebuje především reálná ekonomika.

 

Čtěte dále