Politolog musel kvůli Corbynovi sníst svou knihu

Matthew Goodwin prohlásil, že sní svou knihu o Brexitu, pokud labouristé získají ve volbách více než 38 procent. Stalo se.

Matthew Goodwin, profesor politických věd na University of Kent, prohrál svou patrně největší životní sázku. Před nedávnem na svém twitterovém účtu zveřejnil neobvyklý status: „Říkám to zcela narovinu. Nevěřím, že Labour pod vedením Jeremyho Corbyna dosáhne na 38 procent. S radostí sním svou novou knihu o Brexitu, pokud se mýlím.“ Vzhledem k tomu, že britští labouristé s Corbynem v čele nakonec osmého června ve volbách získali 40 procent hlasů, ocitl se Matthew Goodwin pod palbou výzev, které ho nabádaly k tomu, aby si svoji knihu skutečně dal jako povolební zákusek.

Smělá tvrzení o konci Corbyna, který se údajně měl stát pro Labour Party pohromou, jsme mohli slýchat od okamžiku, kdy se stal předsedou.

Tlak sociálních sítí po několik dní nepolevoval. Mezi široce sdílenými tweety nechyběl ani návod, jak knihu sníst během deseti dnů.

Den první: sněz tu knihu, Matthew.
Den druhý: Matthew, sněz tu knihu.
Den třetí: sněz tu knihu, co jsi napsal.
Den čtvrtý: uvař a sněz tu knihu.
Den pátý: prosím, sněz už tu knihu.
Den šestý: sněz ji (tu knihu).
Den sedmý: je čas sníst tu knihu.
Den osmý: moc dobrá kniha, říká si o to, abys ji snědl.
Den devátý: proč jsi tu knihu ještě nesnědl?
Den desátý: prostě sněz tu podělanou knihu.

Objevila se i parodie s Theresou May:

Zpočátku se Goodwin k odvážnému kroku příliš neměl…

…ale nakonec tlaku podlehl:

A v přímém přenosu Sky News si smlsnul na prvních stránkách své knihy:

Pro některé se scéna stala nejvýstižnějším symbolem voleb. Matthew Goodwin v tom ale rozhodně není sám. Smělá tvrzení o konci Corbyna, který se údajně měl stát pro Labour Party pohromou, jsme mohli slýchat od okamžiku, kdy se stal předsedou. Ať už se jednalo o blairisty, konzervativní i progresivní komentátory, levicový i pravicový tisk, zněla britským veřejným prostorem stále stejná písnička: radikální levičák Corbyn nemůže uspět. Britský establishment zkrátka nechová vůči Corbynovi příliš velké sympatie, a platilo to do velké míry i o tradičně levicových médiích, jako je Guardian nebo New Statesman. Některé příslušníky establishmentu přesvědčil v průběhu kampaně, některé zas právem vyděsil. Za všechny ale mluví Matthew Goodwin s ústy plnými stránek svých moudrých slov.

 

Čtěte dále