Trumpova válka se zku*venými sportovci

Donald Trump radí sportovním klubům, aby vyhazovaly hráče protestující proti policejní brutalitě a rasismu. Štvavá kampaň se ale obrátila proti němu.

Američtí sportovci jsou na nohou. Nebo spíše kolenou. Protest proti policejnímu násilí vůči Afroameričanům, který na stadiony americké fotbalové ligy NFL přinesl před rokem Colin Kaepernick, se rozrostl do obřích rozměrů. Kaepernickovi politický aktivismus přinesl vyhazov z týmu San Francisco 49ers, ale i možnost hrát v jakémkoli jiném týmu a celá řada hráčů se ho rozhodla následovat.

Vyhodit nebo vyloučit

Americký prezident minulý týden poradil majitelům klubů, jak s protestujícími hráči naložit. „Hned toho zkurvysyna stáhněte z trávníku, pryč s ním, ať má padáka,“ prohlásil během svého vystoupení před svými příznivci v Alabamě. V rozjařenosti vyzval k bojkotu i diváky. „Když fanoušci NFL odmítnou chodit na zápasy, dokud hráči nepřestanou se znevažováním naší vlajky a země, uvidíte, jak rychle přijdou změny. Vyhodit nebo vyloučit,“ oznámil na Twitteru.

Převažuje názor, který na svém Twitteru vyjádřil hráč NFL LeSean Coy: „Je to vážně smutné… Náš prezident je kretén.“

Reakce na jeho plamenný projev na sebe nenechaly dlouho čekat. Jen během následujícího dne se do protestů, při kterém sportovci při hraní americké hymny namísto stoje v pozoru klečí nebo se společně objímají se spoluhráči na znamení soudržnosti, zapojily přes dvě stovky profesionálních hráčů. K fotbalistům se na hřišti přidal i majitel celku Jacksonville Jaguar Said Khan, který mimochodem přispěl na Trumpovu prezidentskou kampaň milionem dolarů. Podobně se zachovali i vlastníci dvou dalších týmů. Pouze dva z 32 majitelů či generálních manažerů klubů odmítli společné prohlášení, které odsuzuje Trumpovu „křižáckou výpravu“. Samotní diváci se prezidentovou radou také neřídí a dál chodí na zápasy ve velkých počtech. Zápas hraný na londýnském stadionu ve Wembley se naopak stal manifestací proti šéfovi Bílého domu.

Trump se svými výhrůžkami nenarazil pouze u hráčů amerického fotbalu. Basketbalová superstar Stephen Curry se v reakci na Trumpovy výroky odmítl zúčastnit tradičního setkání vítězů NBA v Bílém domě. Neúčastí vyhrožovali i jeho spoluhráči, až nakonec Trump pozvání týmu Golden State úplně zrušil se slovy, že když si takové pocty někdo neváží, nemá na ni právo nikdo z týmu. Další slavný basketbalista LeBron James vzápětí shodil Trumpovu ješitnost vzkazem na Twitteru: „Návštěva Bílého domu byla velkou poctou, než jste se tam objevil vy!“ A návdavkem ho nazval mizerou.

Pokrytectví a politizace

Navzdory blamáži s návštěvou basketbalových šampionů a pokračujícími protesty se nicméně Trumpovi podařilo alespoň částečně převést pozornost od kritiky policejní brutality směrem k otázce národní hrdosti. Roli užitečného blbce sehrál Allejandro Villanueva z Pittsburghu. Na rozdíl od zbytku svého týmu nezůstal během hymny v šatně a s rukou na srdce postával v tunelu vedoucím na hřiště, aby vzdal čest vlajce. „Lidé pro tuto vlajku umírají,“ vysvětloval své rozhodnutí po utkání. „Když jsem tuto vlajku viděl na uniformě kamaráda, šel jsem bojovat i za něho, byl jsem připraven zemřít. Není to tak, že pokud někdo zůstane stát při americké hymně, nerespektuje tím fakt, že se v naší zemi děje spousta nespravedlností a existuje rasová nerovnost,“ doplňuje bývalý voják, který absolvoval několik misí v Afghánistánu.

Svým gestem a následným vyjádřením pomohl Villanueva odhalit pokrytectví, které nenápadně ovlivňuje americký sport. Vzdávání holdu americké vlajce, které předchází každému sportovnímu zápasu v amerických profesionálních soutěžích, není ničím jiným než nacionalistickým divadlem. Dokola omílaný rituál nejenže pomáhá politicky propagovat americkou armádu, ceremoniál „služby vlasti“ sportovním klubům dokonce platí samotný Pentagon. Nacionalismus ale za politizaci sportovního kolbiště nikdo nepovažuje, kdežto protirasistická gesta hráčů, kteří mají to štěstí, že navzdory své barvě pleti nemusí mít strach z policejního násilí, je terčem kritiky jako nemístná politika.

Případ Kaepernicka, který během letní přestávky nedostal z celé soutěže žádnou pracovní nabídku, ukázal, jaké mechanismy ovlivňují chod profesionálního amerického fotbalu. Kluby na jeho herní pozici quarterbecka v létě obsadily řadu jednoznačně horších hráčů. Jenže celou soutěž ovládají (bílí) majitelé klubů. A i když by v rámci kapitalistické ekonomiky měli mít touhu dosáhnout co nejlepších sportovních úspěchů, angažovaný černoch upozorňující na rasismus v americké společnosti se jim do týmu nehodí. Vlastníci týmů NFL přitom v minulosti několikrát ukázali, že nemají problém najmout hráče se záznamem kvůli sexuálnímu násilí. Takže i když trojice z nich dala okázale najevo solidaritu s hráči proti Trumpovým výrokům, ve skutečnosti se zachovali do jednoho stejně. Kaepernickovi práci nikdo z nich nenabídl, protože se ocitl na společenském black listu. Ligu sice tvoří hráči, ale patří klubovým vlastníkům.

Fotbal je o násilí

Trump ví, na koho svá slova mířil. Kapitalistické logice, podle níž vládne ten, kdo vlastní, rozumí jako málokdo. Ostatně, že mu na hráčích amerického fotbalu přespříliš nesejde, potvrdil svým výrokem o nových bezpečnostních pravidlech v NFL. „Ničí hru! Hráči chtějí ty souboje! Tohle ničí hru,“ nechal se slyšet. Jeho prohlášení přitom předcházela jen o pár dní starší zpráva o tom, že bývalý hráč New England Patriots Aaron Hernandéz, který spáchal v dubnu sebevraždu, utrpěl v drsných soubojích na hřišti vážné poškození mozku. Perspektivou pracovní výkonnosti ale není problém vidět hráče jako lehce nahraditelná těla, jejichž jediným cílem má být za každou cenu zvyšovat a prodávat atraktivitu celé soutěže, I za cenu ohrožená vlastního zdraví.

Ovšem Trump má i zastánce. Majitelé automobilové soutěže Nascar prohlásili, že žádné protesty při americké hymně nebudou tolerovat. Také mnozí diváci na americkém fotbale vyslyšeli Trumpovy výzvy a na klečící hráče bučeli. Do boje se pustila i nezisková společnost America First Policies, která na začátku letošního roku vznikla s cílem propagovat Trumpa a plynule navazuje na předvolební prezidentskou kampaň. Proto pod hashtagem #TakeAStandNotKnee spustila facebookovou kampaň na prezidentovu podporu a diváky přesvědčuje, aby během přenosu vypínali televizi. Přesto ale převažuje názor, který na svém Twitteru vyjádřil hráč NFL LeSean Coy: „Je to vážně smutné… Náš prezident je kretén.“

Autor je spolupracovník redakce.

 

Čtěte dále