Squatterům z Šatovky soud vyměřil obecně prospěšné práce

Včera proběhla dohra soudního líčení se squattery se Šatovky, které začalo už minulý týden.

U Obvodního soudu pro Prahu 6 se včera odehrála další část soudního líčení se skupinou squatterů, kteří letos v únoru obsadili prázdnou usedlost Šatovka v Šáreckém údolí. Střechu domu okupovali po několik dní. Včerejší soud byl završením jednání z minulého týdne – po sérii výpovědí squatterů, které obsahovaly i takové momenty jako předčítání textu Karla Čapka nebo recitaci básně Františka Gellnera, si soudkyně Alena Havlíková vzala čas na rozmyšlenou. Konečný, ale zatím nepravomocný verdikt tedy padl až včera. Havlíková všech devět aktivistů a aktivistek odsoudila k padesáti hodinám obecně prospěšných prací. Společně také musí uhradit Městské části Praha 6 náhradu škody ve výši 6 100 korun. Všichni obžalovaní se proti rozsudku odvolali a chtějí případ řešit u vyšších soudních instancí.

Aktivisté jsou přesvědčeni, že o problematice prázdných domů a squattingu je třeba vést politickou diskusi. Ta se však vede velmi těžko s pouty na rukou a na lavici obžalovaných.

Stejně jako u prvního líčení aktivisté zopakovali, že jim chátrání domů – ať už za účelem soukromého zisku nebo jen tak – přijde zvrácené. Své jednání považují za legitimní, jeho protiprávnost nepopírají. Právě otázka protiprávnosti hrála během líčení hlavní roli. Státní zástupkyně uvedla, že chápe jednání aktivistů, ale že nelze jejich cílů dosahovat protiprávně. V reakci na to argumentovali squatteři tím, že v minulosti se squatting netrestal jako trestný čin, většinou nebyli aktivisté uznáni vinnými ani v přestupkovém řízení. Advokátka Věra Nováková uváděla jako příklady praxe Albertov, Cibulku nebo nedávný případ obsazení domu v Hybernské ulici. Squatterského jednání se navíc před nedávnem zastal i Ústavní soud.

V závěrečné řeči Věra Nováková uvedla, že „squatterům je obvykle vytýkáno, že sice reagují na reálný problém, ale mají k jeho řešení zvolit jiné prostředky. V dané věci však bylo prokázáno, že ve vztahu k usedlosti Šatovka byly nejprve zvoleny jiné prostředky, avšak bezúspěšně. Po prvním osmnáctidenním obsazení objektu squatteři odešli s tím, že Městská část Praha 6 má pro dům využití“. Dalších několik měsíců a let ale dům chátral dál. U soudu byl přítomný i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09. Ten uvedl, že si squatteři zavřeli dveře k jakémukoli dalšímu jednání.

Aktivisté jsou přesvědčeni, že o problematice prázdných domů a squattingu je třeba vést politickou diskusi. Ta se však vede velmi těžko s pouty na rukou a na lavici obžalovaných. S rozsudkem nesouhlasí, proto se odvolali, a doufají, že vyšší soudy verdikt soudkyně Havlíkové přehodnotí.

 

Čtěte dále