Boxer v ringu zabil homofobního soupeře. Teď se o něm bude točit film

Emile Griffith nebyl typickým boxerem. Bisexuální zápasník se například věnoval designu dámských klobouků. Svou odlišnou sexualitu neskrýval.

Americký boxer Emile Griffith byl v šedesátých letech mistrem světa ve velterové a střední váze. Typickým představitelem tohoto bojového sportu však rozhodně nebyl. Ještě před začátkem svém boxerské kariéry navrhoval dámské klobouky a v designu dámských pokrývek hlavy pokračoval i později jako boxer. To vedlo ke spekulacím o jeho sexualitě. Sám Griffith svojí bisexuální orientaci nepopíral a mluvil o tom, že „má tajemství“. Časopis Sports Illustrated zveřejnil v roce 2005 tuto Griffithovu promluvu na téma jeho sexuality: „Mám rád muže stejně jako ženy. Ale nemám rád výrazy: homosexuál, gay nebo buzerant. Nevím, co jsem. Miluju muže i ženy stejným způsobem, ale když se mě zeptáte, kdo z nich je pro mě přitažlivější, tak ženy.“

Jeho úhlavním soupeřem byl na počátku šedesátých let Benny Paret. Právě v zápase s ním získal Griffith v roce 1961 svůj první titul ve velterové váze. O půl roku později naopak zvítězil Paret a vzal si mistrovský titul zpět. Rozhodující odveta v roce 1962 se stala pro oba osudová. Paret (pocházející z Kuby) totiž tehdy při předzápasovém vážení Griffitha poplácával po zadku a označil ho termínem „maricón“, což španělsky znamená „buzerant“. Doplnil to větou: „Dostanu tebe i tvého manžela. Boxer má vypadat, mluvit a jednat jako muž.“ V následujícím zápase Griffith po jedenácti vyrovnaných kolech zatlačil svého soupeře do rohu, kde mu během pěti vteřin zasadil osmnáct úderů do hlavy. Zápas tak vyhrál, ale Paret se z K.O. už nikdy neprobral a po deseti dnech zemřel v nemocnici na krvácení do mozku.

Griffith boxoval až do roku 1977 a získal další tituly, podle diváků už však nikdy nebyl v boji tak divoký a viditelně se bál, aby v ringu opět někoho nezabil. Boxerská komunita v USA ho několikrát zvolila boxerem roku a ještě v roce 2002 ho časopis americké boxerské asociace Ring umístil na 33. místo mezi osmdesáti největšími boxery všech dob.

Režisér Lenny Abrahamson, který si získal uznání kritiků a diváků bizarním filmem o zpěvákovi alternativní kapely Frank (2014) a atypickým psychologickým thrillerem Room (2015), o Griffithovi od roku 2015 připravuje film. „Byla v něm jemnost a nevinnost a nikdy nepůsobil, že by byl v rozporu se svou sexualitou. Skutečně si ji užíval. Žil ve dvou světech – v undergroundové newyorské gay scéně a machistickém prostředí boxu,“ prohlásil o boxerovi Abrahamson. Film se natáčí podle knihy spisovatele Donalda McRae A Man’s World: The Double Life of Emile Griffith (Svět muže: Dvojí život Emila Griffitha).

 

Čtěte dále