Fotoreport: Začala okupační stávka na FF UK. Na studenty dohlíží sekuritka

Studentský kolektiv Univerzity za klima vyhlásil na 12. a 13. listopadu okupační stávku filosofické fakulty UK. Na fakultě chtějí zůstat i přes noc. Vedení s tím nesouhlasí.

První den okupační stávky Filozofické fakulty UK začal v deset ráno krátkou demonstrací na Palachově náměstí, kde organizátoři přečetli prohlášení. „Odvahy stávkujících studentů v listopadu 1989 si vážíme. Právě proto nám jenom vzpomínat nestačí a vyzýváme všechny studenty a studentky, aby se k nám připojili. 12. listopadu na přednášky nejdeme, protože se chceme učit. Chceme se učit převzít iniciativu. Chceme se učit odmítat bezmoc a pasivitu. Chceme se učit zpochybňovat způsob, jakým naše společnost funguje a rozhodnutí, která dělají naši političtí představitelé,“ řekli studenti před fakultou.

Na chodby fakulty stávkující rozvěsili transparenty s hesly, v prvním a druhém patře vznikly improvizované prostory pro přednášky a na schodech zase chill zóna s doprovodným programem. I když kolektiv Univerzity za klima organizující stávku zdůrazňoval, že stávka není namířenáproti fakultě, konfliktu s vedením se nakonec nevyhnul. Krátce po začátku se přitom po chodbách pohybovalo jen několik desítek studentů, a nebýt transparentů s hesly, vše by působilo spíš jako trochu živější přestávka. Přesto se v hloučcích diskutovalo o konfliktu s vedením. Děkan Michal Pullmann ani ostatní členové vedení fakulty podle svých slov nepočítali s tím, že studenti na fakultě hodlají zůstat i přes noc a po ranním jednání se studenty vedení deklarovalo, že to nepřipustí a na studenty případně zavolá policii. Celý den budou na fakultě přednášky nejen s ekologickými tématy, aktivistické workshopy i koncerty. Organizátoři pojali stávku také jako ukázku aktivistické praxe, rozhodování na plénech a aplikování přímé demokracie na kolektivních protestních akcích.

Vedení fakulty ve spolupráci se Správou budov UK neváhalo povolat security službu, která na studenty někdy před jedenáctou začala dohlížet. O tom, zda se o tomto opatření rozhodlo operativně až na místě, nebo bylo zvažováno už předem, nevěděl ani proděkan Filozofické fakulty Daniel Soukup, který mluvil za fakultu s médii. Otázku, zda fakulta povolala sekuritku na vlastní studenty, odmítl s tím, že „tento popis neodpovídá situaci“, a nabídnul svůj pohled na věc. „Organizátoři říkají, že stávka není namířena proti Filozofické fakultě. To by bylo i dost zvláštní, protože naše fakulta je podobně jako třeba FHS vnímaná jako dost levicově zelená. My stávku nespoluorganizujeme, ale respektujeme. Studenti ale bohužel nekomunikují ideálně. Když jsme se velmi nedostatečně a velmi neuspokojivě dozvěděli, co se tady bude dít, museli jsme reagovat,“ uvedl Soukup. „Oni vůbec neznají bezpečnostní a požární předpisy,“ vysvětloval dále důvody pro přítomnost security služby s tím, že je na straně organizátorů všechno špatně a že se budou muset chodby znovu vymalovat za veřejné peníze. Jeho kolegyně ze Správy budov UK uvedla, že ochranka je v nějaké podobě na škole přítomná i normálně a že zaměstnanci ostrahy nebudou „nijak zasahovat ani komentovat, jenom procházet a hlídat, aby se nikomu nic nestalo“. Podle mluvčí Univerzity za klima Michaely Babišové ale organizátoři přijali hmotnou odpovědnost za případně škody. „Vedení si představovalo, že příjmeme všechny jejich požadavky, ale takto jsme to samozřejmě nevnímali, organizujeme okupační stávku,“ vysvětlila Babišová.

Improvizované přednáškové sály na chodbách se okolo poledne zaplnily a dohromady bylo na místě přes sto padesát lidí. Sekuritka prochází kolem a hlídá, aby se nikomu nic nestalo. Večer se uvidí, jestli skutečně dojde ke střetu, pokud studenti na místě zůstanou přes noc a vedení na ně opravdu zavolá policii. Kolektiv organizující stávku shání pro případ policejního zásahu tzv. parlamentní dozor, tedy poslance nebo poslankyni dohlížející na regulérnost zásahu.

 

Čtěte dále