Italové promítají filmy na fasády, v Dánsku se pořádají koncerty „na dvorku“

Dánové se inspirovali spontánními italskými hudebními akcemi, Italové mezitím přišli na způsob, jak pro lidi zavřené doma pořádat filmové projekce.

V Dánsku se rozjíždí projekt Jazz na dvorku. Ve vnitroblocích, v oknech a na balkonech by v příštích týdnech měly hrát kapely, které se přihlásí organizaci JazzDanmark. Hledají se jak hudebníci, tak majitelé domů se zahradami a balkony, které jsou obklopeny velkým množstvím oken. „Prioritu mají umělci, kteří si zajistí live stream nebo video dokumentaci, abychom mohli koncert šířit online. V události na Facebooku můžou lidé sledovat, co se zhruba chystá, ale místa konání koncertů by měla zůstávat tajná, aby se zamezilo shromažďování lidí. JazzDanmark nabádá, aby byla všechna opatření kvůli epidemii koronaviru dodržována, a upozorňuje, že pokud se na místo dostaví více než deset lidí, koncert se nebude konat. Ideální jsou proto trojčlenné kapely.

Nejprve se z obýváku ředitele festivalu promítaly části filmů Společnost mrtvých básníků, Billy Elliot, La Dolce Vita nebo Diktátor.

Italové na balkónech spontánně zpívají a hrají přes týden a videa z tamějších měst kolují po internetu. A nyní se odnož Římského filmového festivalu Alice nella Città, která cílí na mladé publikum, pustila do promítání známých filmů na fasády domů, které jsou dobře viditelné z okolních oken. Nejprve se z obýváku ředitele festivalu promítaly části filmů Společnost mrtvých básníků, Billy Elliot, La Dolce Vita nebo Diktátor. Později došlo třeba na Forresta Gumpa nebo Zuřícího býka. S ohledem na autorské právo se filmy bohužel nemohly promítat celé. Mezitím ale akci začali napodobovat lidé v Pise, Turíně nebo Palermu. Každá projekce má podle organizátorů začínat v 10 hodin večer, aby lidé chodili spát s lehčím srdcem. Lidem, kteří nemají projektory, jsou organizátoři akce ochotni zapůjčit svoje. Ohlasy prý mají už z několika dalších evropských zemí, kam by se podle nich mohl nápad rozšířit.

 

Pokud pracujete v kultuře a současná situace se dotýká vašeho pracovního života, napište nám na e-mail [email protected] nebo [email protected]. Už teď je jasné, že v této oblasti může být pro některé jednotlivce, projekty i instituce epidemie koronaviru likvidační. Rádi bychom se tématu věnovali a konkrétní příběhy nechali zaznít.

Čtěte dále