Hudba, která mluví jazykem dnešního světa. Sledujte akce projektu glitter.hit

Do Prahy přijede poprvé hyperpopová diva Hannah Diamond, americká rapperka CLIP a proměnliví experimentátoři Underscores.

Jako první přijde na řadu už 11. listopadu americká rapperka CLIP se svou distancovanou a zároveň upřímnou výpovědí o dospívání v americkém velkoměstě. Na konci listopadu bude následovat Hannah Diamond, členka labelu PC Music a umělkyně formující celý hyperpopový proud, a před třetí adventní nedělí vystoupí Underscores s divokou směsicí žánrů od trapu po punk.

I’m a sad girl, I’m a bad girl

Třiadvacetiletá newyorská rapperka CLIP tvoří v ozvěnách trapu, soundcloudových beatů a footworku pestrý zvukový svět, který je někdy snový, jindy zběsilý, ale vždycky pohlcující. Její hit Sad B!tch, který se stal v pandemickém roce 2020 virální událostí, spojil dohromady tvrdé beaty a hluboké, i když v mlze zastřené emoce, které zhmotnily náladu dlouhých lockdownů a izolace. Poprvé tehdy prorazila se svým rapem, který do té doby znalo jenom její publikum na Soundcloudu, kam začala nahrávat svoje tracky už v patnácti letech. Touha být slyšet a hledat cestu sama k sobě se promítla i do debutového EP Perception. Otevřené texty na pozadí současné elektroniky ji přibližují umělcům, jako je například Shygirl. Možná i proto si ji přizvala francouzská producentka Coucou Chloe na loňské remixové EP 1.

Spolu s CLIP se představí český rapper Rohony, který se posunul od tvrdých trapových beatů blíž k tanečnímu parketu (jako i v případě nejnovějšího singlu U Hřiště 380), a Sxilence, pro kterého to bude teprve druhá show.

CLIP + Rohony + Sxilence
Underdogs’, Praha, 11. 11. 2023

Hannah Diamond a její nablýskaný (hyper)pop

Hudebnice z labelu PC Music, ale také fotografka, která spoluvytvářela vizuální identitu současného hyperpopu. Hannah Diamond přetvořila komerční obrazy v osvobozující a identitu formující nástroj, který slouží jako prostředek sebevyjádření. A stejně tak postupovala v hudební tvorbě – na albu Reflections z roku 2019 otevřeně zpívala o konci svého dlouholetého vztahu a osobní proměně. Letošní novinka Perfect Picture představuje o něco teplejší zvukovou paletu, kde se syntetické vokály potkávají se sladkými melodiemi. Hannah Diamond si v nich hledá cestu sama k sobě, nebojí se ale ani pochybovat a ukázat své slabé stránky. „To, co bylo kdysi jako křišťálový plášť truchlení nad nejistotami a rozpadlými online vztahy, se proměnilo v sen o hvězdných letech počátku tisíciletí, který se stal skutečností v roce 2023,“ hodnotí desku server Pitchfork.

Vedle Hanny Diamond se představí hudební producentka a DJka LYZZA, jejíž avantgardní hudební produkce se objevila i na nahrávkách SOPHIE, Nicolase Jaara nebo Amnesia Scanner. Zvukové experimenty a rozrušování ustálených struktur nechybí ani při živých setech. A nebude chybět ani zástupce české scény – digitální písničkář Toyota Vangelis pokřtí společně s hosty nový vinyl kritiky i publikem ceněného alba Výklopný světlomety, které na začátku roku vyšlo na labelu časopisu Full Moon.

Hannah Diamond + DJ LYZZA + Toyota Vangelis & hosté
Fuchs2, Praha, 30. 11. 2023

Od punku k trapu s Underscores

Eklektický hyperpop, který si bere něco z hip hopu, indie i punku. Underscores se od debutového alba Skin Purifying Treatment z roku 2018 neustále mění a vyvíjejí, berou na sebe různé podoby a s lehkostí kombinují žánry ze všech koutů hudebního spektra. Široký je i záběr jejich témat – od fascinace liminálními prostory až po vyjádření vnitřních konfliktů mezi emocemi a rozumem. Jejich snové, digitálně rozpadlé balady i oslavné hymny plné čiré radosti už zaujaly i 100 gecs, kteří si je vybrali na tour jako svoje předskokany, ale představili se i na festivalech jako je OFF nebo Lollapalooza. Jejich poslední album Wallsocket si vysloužilo chválu za osobitou tvorbu i fascinující množství sonických zákoutí, které v sobě pojímá.

Underscores
Bike Jesus, Praha, 10. 12. 2023

Vstupenky na všechny akce najdete zde: https://goout.net/cs/glitterhit/pzcwxig

Čtěte dále